– Opieka osób starszych

71 712 88 66

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU?

Każdy z nas kiedyś wyjeżdżał i przygotowanie się do podróży nie powinno stanowić większego problemu. Jednak pamiętajmy, że wyjeżdżając na zlecenie jako Opiekun osoby starszej do Niemiec, będziemy mieszkać w innym i mimo bliskiego sąsiedztwa naszych krajów, istnieją pewne różnice w codziennym życiu, których nie zawsze jesteśmy świadomi.

GOTÓWKA CZY KARTA?

Pierwsze przygotowania musimy poczynić jeszcze przed wyjazdem, np. założyć konto walutowe na które będzie wpływać nasze wynagrodzenie. I tu pragnę zwrócić szczególną uwagę na fakt iż nie wszystkie sklepy na terenie Niemiec honorują karty kredytowe. Niestety odmowę przyjęcia płatności taką kartą spotykam nie tylko w małych sklepikach ale też w wielkich, powszechnych sieciach handlowych np. EDEKA. Dlatego rozważmy dobrze ofertę banku lub zaopatrzmy się w gotówkę.

Drobna kwota w bilonie przyda się również na czas podróży. Kierowcy firm przewozowych niechętnie zatrzymują się w miejscach, gdzie można skorzystać z bezpłatnych toalet, obawiając się między innymi o warunki sanitarne. Warto zatem mieć przy sobie drobne na czas postoju.

PRZYDATNE SŁÓWKA:

• drobne (pieniądze) [das Geld klein],
• karta kredytowa [die Kreditkarte],
• obsługiwać [bedienen],
• przyjmować [annehmen],
• najbliższy [nachsten],
• bankomat [der Geldautomat],
• kantor [die Wechselstube],
• kurs wymiany[der Wechselkurs].

 

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE CZYLI PARĘ SŁÓW O ROAMINGU

Roaming to inaczej możliwość korzystania z polskiej karty SIM na terenie obcego kraju. Oznacza to, że przebywając na terenie krajów Unii Europejskiej i wykonując połączenia z polskiego numeru telefonu na inny polski numer jesteśmy rozliczani według taryfy zawartej w naszej umowie z operatorem sieci komórkowej (krajowej). Natomiast rozmowa prowadzona przy użyciu polskiej karty SIM a numerem obcego państwa to już rozmowa międzynarodowa rozliczana według wyższych stawek. Niestety wielu operatorów nie potrafiło przez długi czasu dostosować swojego taryfikatora opłat do nowo przyjętego prawa unijnego. Obecnie spora część z nich walczy z jak to określają „nieuczciwymi klientami nadużywającymi darmowego roamingu” i dlatego sprawdzają jak długo przebywamy za granicą. Według informacji zawartych w mediach operatorzy dokładnie prześwietlą ostatnie 4 miesiące naszych połączeń. Jeżeli przez ten czas znacznie częściej będziemy korzystać z telefonu na terenie obcego państwa najprawdopodobniej zostaną naliczone dodatkowe opłaty dotyczące zarówno połączeń wychodzących, przychodzących a także Internetu. Wcześniej jednak powinniśmy zostać o tym fakcie poinformowani za pomocą sms-a.  Dlatego radzimy, aby wybierając się na zlecenie dokładnie sprawdzić jakie warunki narzuca nam nasz usługodawca. Pamiętajmy też, że nawet korzystając z bezpłatnych komunikatorów typu WhatsApp, Messenger itp. nadal używamy transmisji danych (Internetu). Warto też zaraz po przyjeździe wyłączyć transmisję danych w naszym telefonie i połączyć z siecią wi-fi u naszych podopiecznych.

Inną taktyką może być skorzystanie z usług operatora oferującego możliwość tanich połączeń roamingowych, a ponadto każda rozmowa przychodząca będzie zasilała nasze konto. Zawsze jednak należy zapoznać się z opiniami innych użytkowników danej sieci dotyczących między innymi zasięgu, opłat, możliwości skontaktowania się z biurem obsługi klienta w razie problemów z łącznością. Zwróćmy też uwagę iż zasięg zależy nie tylko od ilości przekaźników danego operatora ale też od anteny umieszczonej w naszym telefonie komórkowym.

PRZYDATNE SŁÓWKA:

• Nazwa sieci Wi-Fi [WLAN-Name],
• Klucz Wi-Fi [WLAN-Schlussel],
• Hasło urządzenia [Gerätepasswort].

CO WARTO SPAKOWAĆ?

ODZIEŻ

Wybierając ubrania powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że wybieramy się do Niemiec w celu zarobkowym. Dlatego nasz strój powinien być schludny, wygodny i nie krępujący ruchu. Uwzględnijmy fakt iż nasi seniorzy często wymagają wsparcia w wykonywaniu czynności samoobsługowych i poruszaniu się. Nawet jeśli na dzień przyjęcia zlecenia jest inaczej, to stan ten może ulec zmianie w każdej chwili, wystarczy np. jeden upadek aby nasz podopieczny został unieruchomiony. Przeanalizujmy dokładnie w jakim miejscu będziemy pracować, czy jest to miasto, wieś, mieszkanie, dom, odległość do najbliższego sklepu i ewentualny środek lokomocji. Zwróćmy uwagę na zmieniające się pory roku w trakcie naszego zlecenia. Zastanówmy się, czy wyjeżdżając np. na początku marca, gdzie dominują jeszcze niskie temperatury założyć na siebie grubą kurtkę puchową, która wypełni później połowę naszej walizki, czy może trochę cieńsze wdzianko, otulając się dodatkowo uniwersalnym poncho. Wszechstronność zastosowań tej chusty jest wręcz zadziwiająca. Podczas cieplejszych dni ochroni nas przed wiatrem podczas wypoczynku w ogrodzie, w podróży natomiast świetnie zastąpi poduszkę lub koc. Innym praktycznym rozwiązaniem są okrycia dostępne w sklepach sportowych. Najczęściej produkowane są z cieńszych materiałów, jednak dobrze izolujących nas od zimna i pozwalających na większą swobodę ruchów, dodatkowo podczas powrotu zaoszczędzi miejsce w naszej torbie.

Nie zapominajmy też że nasi podopieczni to ludzie hołdujący starym zasadom dobrego wychowania, gdzie za pomocą stroju oddajemy również szacunek, dlatego zapakujmy też elegancki strój na wypadek ewentualnych uroczystości rodzinnych lub świąt.

Odrębną lecz istotną kwestią naszego ubioru stanowi obuwie. Powinno być ono wygodne, gwarantować dobrą przyczepność zwłaszcza w trakcie podnoszenia i transferu pacjenta ale także powinno dobrze się sprawdzać na mokrej nawierzchni. W końcu najwięcej pomocy nasi staruszkowie wymagają podczas niebezpiecznych dla nich czynności takich jak kąpiel czy prysznic. A zamocowane sprzęty pomocnicze i często nieskoordynowane ruchy seniorów ułatwiają wydostawanie się wody poza obręb urządzeń sanitarnych.

ARTYKUŁY PIERWSZEJ POTRZEBY

Do artykułów pierwszej potrzeby niewątpliwie zaliczają się wszelkie przybory toaletowe i ręcznik. Szczególnie polecam ręczniki z mikro fibry, które okrywają dużą powierzchnię ciała, bardzo dobrze chłoną wodę, szybko schną i nie zajmują dużo miejsca.

Niezbędnym elementem wyposażenia są przede wszystkim leki które przyjmujemy.  Musimy zadbać o ich odpowiednią ilość na czas pobytu, ale dobrze zabrać też dodatkowe środki na wypadek pogorszenia. Karta EKUZ upoważnia nas do korzystania z służby zdrowia tylko w bardzo podstawowym zakresie, a łatwo dostępny lek w Polsce na terenie obcego państwa może w ogóle nie być dopuszczony do użytku, a jeśli nawet to pod inną nazwą handlową i np. na receptę. To samo dotyczy środków specjalnego przeznaczenia tzn. wszelkich suplementów diety czy zamienników podstawowych produktów spożywczych, które z różnych względów musimy wyeliminować z diety. Jako przykład może służyć Ksylitol, który w Polsce bije rekordy popularności głównie ze względu na obecnie panującą modę na zdrowe odżywianie, jednak w Niemczech mało kto słyszał o cukrze brzozowym, a jego dostępność jest bardzo ograniczona.

Niestety to co u nas w kraju jest oczywiste dostępne nawet w sklepach spożywczych, nie znajduje odzwierciedlenia u naszych sąsiadów np. woda utleniona. Podobnie rzecz wygląda z innymi specyfikami np. na przeziębienie, które dość łatwo spotkać ale ich wybór jest bardzo ograniczony i najczęściej przybierają formę herbatek lub rozpuszczalnej wit. C na ciepło, trochę większy asortyment znajdziemy w większych drogeriach, jednak tabletki przeciwbólowe i bardziej skoncentrowane środki zaradcze pozostają domeną aptek.

PROWIANT

Wydaje się to oczywiste, że na drogę zawsze zabieramy porcje jedzenia. Jednak jesteśmy też przyzwyczajeni do tego, że podróżując po Polsce zazwyczaj możemy skorzystać z gospody, czy stacji na której ewentualnie możemy kupić coś do jedzenia. Pamiętajmy, że podróż trwa często bardzo długo, miejsca planowanych postojów, czy zmian kierowców potrafią wprawić w zdziwienie i nie zawsze znajdziemy na parkingu lokal gastronomiczny.

Inna kwestia to fakt, że dni wolne od pracy, które Niemcy tak celebrują nie pokrywają się z tymi w naszym kalendarzu. Możemy spotkać się z sytuacją, w której będziemy chcieli pójść na obiad, czy np. lody, a okaże się, że w całym mieście wielkości np. Opola, czynny będzie tylko jeden sklep, lub stacja benzynowa.

NO TO JEDZIEMY!

Jeśli spakowaliśmy już wszystko, zabezpieczmy jeszcze nasz bagaż karteczką z naszym imieniem i nazwiskiem oraz nazwą miejscowości do której jedziemy. W czasie podróży zdarzają się przesiadki o których nie zawsze jesteśmy poinformowani, ale tak przygotowani będziemy pewni że nasz bagaż dojedzie z nami. Do bagażu dorzućmy jeszcze słownik lub rozmówki, szczery uśmiech, dozę ciekawości, empatię i zapał do pracy.

Liczymy, że ten artykuł napisany przez naszą specjalistkę i wieloletnią Opiekunkę osob starszych, choć traktuje o rzeczach oczywistych pozwoli Wam – drodzy Opiekunowie, lepiej się przygotować do wyjazdu, zwłaszcza pierwszego. Jeśli jednak macie za sobą inne doświadczenia lub ciekawe spostrzeżenia, dysponujecie złotym środkiem pozwalającym na szybką naukę języka lub wybrednego seniora, borykacie się z jakimś problemem albo po prostu chcecie opisać jakąś ciekawą anegdotę piszcie do nas na fanpage. Każda Wasza historia i sugestia jest dla nas cenna. Pragniemy stworzyć specjalnie dla Was miejsce w którym możecie swobodnie wymieniać się swoim cennym bagażem doświadczeń, obawami i poradami. Niech Wasze sukcesy będą inspiracją dla innych a ewentualne przykre zdarzenie przestrogą.

Top

Szanowni Państwo!

Aby móc dobrze dostosować naszą ofertę do Twoich wymogów, potrzebujemy zgody na jeszcze lepsze dopasowanie treści marketingowych, względem tego, co tak naprawdę Cię interesuje.

PAMIĘTAJ: Twoje dane są u nas bezpieczne, nie wykorzystujemy ich poza naszymi uprawnieniami.

Wszelkie zmiany na stronie internetowej związane są z nowymi zasadami na jakich odbywa się przetwarzanie Twoich danych osobowych, obowiązującymi od 25.05.2018 r. Zgodę możesz w każdej chwili anulować, wchodząc w naszą politykę prywatności

 1. Niniejszy dokument stanowi politykę ochrony danych osobowych przetwarzanych na stronie www.proseca.pl zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane RODO), ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002r. Nr 144, poz. 1204) oraz zgodnie z innymi przepisami powszechnie obowiązującymi.
 2. Administratorem danych osobowych (ADO) użytkowników strony internetowej (w tym danych przetwarzanych automatycznie) jest: PM Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-150), ul. Gajowicka 195, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, pod nr KRS 0000631671, NIP 8971827491, oraz spółki powiazane, tj. Proseca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. z siedzibą we Wrocławiu (53-150), ul. Gajowicka 195;
  Proseca Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu (53-150), ul. Gajowicka 195;
  Proseca PL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu (53-150), ul. Gajowicka 195;
  Proseca Education Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu (53-150), ul. Gajowicka 195;
 3. Dane osobowe użytkowników przetwarzane są wyłącznie w celach realizacji usług oferowanych lub świadczonych na stronie, a także w celach wskazanych w formularzach rejestracyjnych dotyczących konkretnych usług, tj. w celach rekrutacyjnych, w celach realizacji usług szkoleniowych (w tym kursów języka niemieckiego), w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego. Cele przetwarzania są wskazane w klauzulach informacyjnych, jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą.
 4. Dane osobowe użytkowników są przetwarzane z reguły w oparciu o przepisy prawne. Oznacza to, że są przetwarzane, gdy są konieczne do wykonania zawartej umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną oraz do podjęcia działań przed zawarciem umowy następujących na żądanie użytkownika. Umowa o świadczenie usług zostaje zawarta z chwilą wpisania przez użytkownika w przeglądarce internetowej adresu URL strony internetowej serwisu lub z chwilą skorzystania przez użytkownika z przekierowania do tej strony.
  Dane osobowe są przetwarzane, jeśli jest to niezbędne do podjęcia działań zmierzających do zawarcia umowy a zgodnych z ofertą (w tym rekrutacja, udział w kursach i szkoleniach) oraz gdy jest to niezbędne do wykonywania umowy (w tym wypłata premii).
  Dane osobowe są również przetwarzane na podstawie zgody udzielonej przez użytkownika. W szczególnych przypadkach dane osobowe są przetwarzane w sytuacji, gdy jest to konieczne do wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na ADO.
  Dane osobowe są przetwarzane jeśli jest to niezbędne do realizacji celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych ADO lub podmiot trzeci, takich jak marketing bezpośredni własnych produktów lub usług, dochodzenie roszczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
 5. Dane osobowe Użytkownika będą przechowywane nie dłużej niż jest to wymagane przepisami prawa i nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągniecia celu przetwarzania, a ponadto nie dłużej niż jest to konieczne w celu dochodzenia roszczeń aż do momentu ich przedawnienia.
 6. Dane osobowe użytkownika mogą być przetwarzane dla celów marketingu bezpośredniego do momentu wniesienia sprzeciwu przez użytkownika wobec takiego przetwarzania.
 7. Użytkownik strony ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, prawo ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz w przypadku gdy podstawą przetwarzania danych jest zgoda, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W tym celu należy przesłać e-mail na adres: [email protected] bądź pisemnie na adres: ul. Gajowicka 195, 53-150 Wrocław.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak często jest warunkiem korzystania z usług świadczonych na stronie, np. udziału w procesie rekrutacji.
 9. Użytkownik ma prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uzna że przetwarzanie jego danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych lub powszechnie obowiązujące przepisy.
 10. Odbiorcami danych osobowych będą: podmioty, którym dane przekazywane są na zasadzie powierzenia o ile jest to konieczne dla prawidłowego zrealizowania usług (np. obsługa IT, obsługa księgowo-rachunkowa, klienci biorący udział w procesie rekrutacji). Oznacza to, że dane osobowe mogą być przekazane: podmiotom powiązanym z ADO, dostawcom usług (w celu umożliwienia im świadczenia usług na rzecz administratora, klientom/ kontrahentom, a także osobom fizycznym upoważnionym przez ADO do przetwarzania.
 11. Dane osobowe Użytkownika nie będą przekazywane do państw trzecich bez odrębnej zgody Użytkownika.
 12. Na stronie są przetwarzane dane osobowe użytkowników podane w formularzach rejestracyjnych, natomiast nie zbiera się w sposób automatyczny żadnych informacji poza informacjami zawartymi w plikach „cookies”. Pliki cookiesto dane informatyczne, takie jak pliki tekstowe, które są przechowywane w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu, przeznaczone do korzystania ze strony.
 13. Pliki cookies są wykorzystywane przez administratora w celu:
  • dostosowania zawartości stron internetowych strony do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
  • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
 14. Popularne przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Poniżej wskazuje się przykładowe adresy edytowania w przeglądarkach:
  Mozilla Firefox: www.support.mozilla.org/pl/kb/ciasteczka
  Internet Explorer: www.support.microsoft.com/kb/278835/pl
  Google Chrome: www.support.google.com/chrome/bin/answer.py?hl=pl&answer=95647
  Safari: www.safari.helpmax.net/pl/oszczedzanie-czasu/blokowanie-zawartosci/
 15. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach.
 16. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych (dalej „IOD”), który w jego imieniu nadzoruje przetwarzanie danych osobowych. W razie pytań dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także przysługujących Pani/Panu uprawnień, może się Pani/Pan skontaktować z IOD pod adresem e-mail: [email protected] lub numerem tel. +48 71 712 88 48.