– Opieka osób starszych

+48 735 973 570 

Wywiad z Opiekunką: Pani Krystyna

Pani Krystyna pracuje z Proseca od 2019 roku. Jest kobietą, która zamiast bujać w obłokach woli stawiać sobie cele i skrupulatnie je realizować. Praca Opiekunki pozwala jej na zdobycie zaplecza finansowego do spełniania swoich marzeń. Obecnie jest w trakcie budowy domu i planowania kolejnej zagranicznej podróży. Jednak, jak sama podkreśla, to nie chęć zarobku powinna być główną motywacją do wyjazdów do opieki nad seniorami. Trzeba przede wszystkim lubić pracę z ludźmi!   Patrycja Szymańska: Mamy przyjemność współpracować z Panią już od 3 lat. Proszę powiedzieć – jak zaczęła się Pani przygoda z pracą w opiece?
Krystyna K.: Prawdopodobnie pracowałabym już wcześniej, gdybym nie słuchała innych! Chodziłam na kursy językowe dla seniorów, gdzie uczęszczała również moja koleżanka. Ona już wtedy była Opiekunką w Niemczech.  W 2016 roku zaczęłam ją podpytywać o pracę. Mówiłam: „Słuchaj, ja już przeszłam na emeryturę, może też bym spróbowała”. W odpowiedzi usłyszałam, że na pewno nie dam sobie rady. Jej zwątpienie w moje możliwości skutecznie mnie zniechęciło. Później natrafiłam na ogłoszenie w gazecie z ofertą pracy w Niemczech dla osób z podstawową znajomością niemieckiego. Robiąc rozeznanie w Internecie natrafiłam na reklamę Proseca. Znalazłam numer kontaktowy, zadzwoniłam i po krótkiej rozmowie z konsultantką poznałam odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Okazało się nawet, że siedziba firmy jest zupełnie niedaleko mojego domu! Postanowiłam nie przejmować się zdaniem koleżanki. Podjęłam się pierwszego zlecenia i od tamtego czasu wyjeżdżam regularnie.
P.S.: Myślę, że to bardzo ważny przekaz dla osób, które wahają się przed wyjazdem. A jak wspomina Pani swoje pierwsze zlecenie?
K.K.: Muszę przyznać, że moje pierwsze zlecenie nie należało do najłatwiejszych. Pierwsza podopieczna zmagała się z demencją i problemami z orientacją.  Nigdy nie bałam się pracy fizycznej, ale opieka nad osobą z tym schorzeniem była dla mnie wyzwaniem. Podejmowałyśmy jednak razem dużo przyjemnych aktywności – uczęszczałyśmy na wodny aerobik czy spędzałyśmy miło czas grając w gry planszowe z innymi seniorami.
P.S.: Czy po tym zleceniu pojawiły się u Pani wątpliwości czy zdecydować się na kolejne wyjazdy?  
K.K.: Prawdę mówiąc – nie. To było wyzwanie, któremu podołałam i wiedziałam, że dam sobie radę również na kolejnych sztelach. Nie jestem osobą, która łatwo się poddaje. W razie jakichkolwiek trudności zgłaszam wszystko  moim koordynatorkom, na których wiem, że mogę zawsze polegać. Ja jestem gadatliwa i lubię dużo rozmawiać. Senior, którym się zajmuję obecnie również, więc jest bardzo przyjemnie. Trafiłam na dobre miejsce.
P.S.: Pani się nie poddała, jednak u innych Opiekunek może pojawić się niepewność przed kolejnym wyjazdem. Ma Pani jakieś rady dla osób, którym brakuje motywacji?
K.K.: Trzeba się odważyć. Nawet, jeśli pierwsze zlecenie jest trudne, nie warto się poddawać i należy próbować dalej. Każdy w końcu znajdzie sztelę, na której znakomicie się odnajdzie i zostanie na dłużej przy jednym podopiecznym. Duże znaczenie ma też agencja. Ja sama wyszukałam Proseca w Internecie. Podczas rozmowy upewniłam się, że to dobry wybór. Dostawałam później inne propozycje pracy w opiece, ale zarobki wszędzie są porównywalne, a mi jest z Proseca dobrze! Mogę liczyć na wasz zespół. Szukając agencji warto upewnić się, czy jest to profesjonalna firma, która zapewnia legalne zatrudnienie i wypłatę na czas. Istnieje wiele „agencji krzaków”, które oszukują Opiekunki i trzeba na to uważać. W Proseca nigdy nie ma z problemów z formalnościami czy pensją, a koordynatorki są bardzo zaangażowane. Regularnie dzwonią, aby sprawdzić co u mnie i czy wszystko na zleceniu jest w porządku. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy!
P.S.: Jakimi cechami powinna odznaczać się osoba, która chce pracować w opiece nad seniorami?
K.K.: Trzeba lubić to, co się robi oraz pracę z ludźmi. Bez tego jest bardzo ciężko i łatwo wpaść we frustrację. Ważna jest też cierpliwość i tolerancja. Nie można bać się ciężkiej pracy, bo jednak opieka to nie jest prosta sprawa, ale lubiąc ludzi nie jest to problemem. Warto też mieć podstawową wiedzę medyczną, np. co zrobić w razie upadku seniora, skaleczenia czy oparzenia.
P.S.: A co ze znajomością języka niemieckiego? Decydując się na pierwszy wyjazd znała już Pani język na tyle, aby swobodnie rozmawiać?
K.K.: Znałam w stopniu podstawowym. Uczyłam się 4 lata w ogólniaku, a później chodziłam na darmowe kursy senioralne. Tam uczyłyśmy się poprzez zabawę – śpiewając piosenki czy tańcząc. Dodatkowo, mieliśmy zaprzyjaźnioną grupę seniorów z Görlitz. Przyjeżdżali do nas 3 razy w roku i z tą samą częstotliwością my jeździliśmy do nich. Mieliśmy dzięki temu kontakt z żywym językiem. Wystarczy tylko chęci i bez problemu można nauczyć się języka obcego bez dużych nakładów finansowych. W czasie każdego pobytu na zleceniu uczę się nowych sformułowań i słówek, ale uważam, że na początek wystarczy znajomość najważniejszych podstawowych zwrotów. Opiekunka, która słabo zna język niemiecki, ale ma doświadczenie w opiece nad osobą niesamodzielną, może wyjechać do podopiecznego o słabszym zdrowiu, który wymaga więcej wsparcia pielęgnacyjnego niż towarzystwa i rozmowy.
P.S.: Każdy wyjazd niesie ze sobą wiele doświadczeń i wspomnień. Czy któreś zlecenie wspomina Pani ze szczególnym sentymentem?
K.K.: Ja bardzo lubię podróżować, a wyjeżdżając na zlecenie mam możliwość poznawania nowych miejsc i ludzi. Całe Monachium zeszłam na piechotę z podopieczną na wózku, co nie było łatwe, ale zdecydowanie było warto. Dużo zwiedziłyśmy i spędziłyśmy ciekawie czas na jarmarkach i festynach. Tak samo miło wspominam kluby seniorów, gdzie spędzałyśmy z seniorką czas na grach towarzyskich. Raz moja podopieczna usłyszała od jednej ze swoich koleżanek : „Jeśli Krystyna się Tobą tak opiekuje jak gra, to masz wielkie szczęście!”.
P.S.: Rzeczywiście, jeśli ktoś lubi podróże to przy okazji pracy może wiele zobaczyć oraz poznać niemiecką kulturę. Czy na tym polu zauważa Pani różnice między Polską a Niemcami?
K.K.: Starsi Niemcy są bardzo zdyscyplinowani i podporządkowani. Nawet jeśli nie podobają im się decyzje władz, dostosowują się do nich. W niektórych sytuacjach Polacy na pewno byliby oburzeni i protestowali. U naszych zachodnich sąsiadów jest porządek. Tak ma być, to tak jest. Są też wyraźne różnice, jeśli chodzi o kuchnię. Różnice między Polską a Niemcami, ale i między poszczególnymi landami. Na przykład znana w całych Niemczech Kartoffelsalat. Będąc w Bawarii przygotowywałam ją z ziemniaków, ogórka, cebuli i skrapiałam octem czy kwaskiem cytrynowym. Mój obecny podopieczny w sałatce ziemniaczanej lubi dużo majonezu, jajka i mięso. Był bardzo zdziwiony gdy pierwszy raz zaserwowałam mu monachijską wersję sałatki ziemniaczanej. Niektóre produkty zabieram ze sobą z Polski, ponieważ za granicą są trudno dostępne lub znacznie inne w smaku. Wyjeżdżając zazwyczaj pakuję kości wędzone, kapustę kiszoną, twaróg i galaretki.
P.S.: I ostatnie, ale bardzo ważne pytanie – co daje Pani praca Opiekunki?
K.K.: Pozwala mi na realizację celów oraz zarobek w sposób, który lubię – poprzez pomoc drugiemu człowiekowi. Wybieram się też teraz na Sardynię. Przed pandemią jeździłam na dalsze wycieczki 2-3 razy w roku. Najpiękniejszą moją wycieczką do tej pory był miesięczny objazd po Rosji, a w planach na przyszłość jest jeszcze wyprawa nad Bajkał.
  Pani Krystynie pięknie dziękujemy za wywiad i rady dla osób zainteresowanych pracą w opiece. Trzymamy kciuki, aby udało się jej zrealizować wszystkie cele i marzenia! Jeśli współpracujesz z Proseca i również chcesz podzielić się swoją historią lub cennymi wskazówkami z innymi Opiekunkami, poinformuj o tym swojego koordynatora. Naszą firmę tworzą ludzie i Wasza opinia jest dla nas najważniejsza, dlatego cykl wywiadów z Opiekunką to projekt, który zostanie z nami na dłużej.  
Top

Szanowni Państwo!

Aby móc dobrze dostosować naszą ofertę do Twoich wymogów, potrzebujemy zgody na jeszcze lepsze dopasowanie treści marketingowych, względem tego, co tak naprawdę Cię interesuje.

PAMIĘTAJ: Twoje dane są u nas bezpieczne, nie wykorzystujemy ich poza naszymi uprawnieniami.

Wszelkie zmiany na stronie internetowej związane są z nowymi zasadami na jakich odbywa się przetwarzanie Twoich danych osobowych, obowiązującymi od 25.05.2018 r. Zgodę możesz w każdej chwili anulować, wchodząc w naszą politykę prywatności


POLITYKA PRYWATNOŚCI
SERWISU PROSECA
§1.
 1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady zbierania, przetwarzania i ochrony Danych Osobowych w związku z korzystaniem ze strony internetowej proseca.pl.
 2. Niniejszy dokument jest zgodny z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem Danych Osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie Danych Osobowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1000), ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002r. nr 144, poz. 1204) oraz z innymi przepisami powszechnie obowiązującymi.
 3. W razie ogólnych pytań dotyczących prywatności, a także pytań dotyczących niniejszej Polityki prywatności lub wykorzystania Danych Osobowych i Plików Cookies zachęcamy do kontaktu pod adresem: [email protected]
 4. Współadministratorzy zapewniają, iż dokładają wszelkich starań, by Przetwarzanie przez nich Danych Osobowych odbywało się z największym poszanowaniem prywatności osób, których dane dotyczą, oraz z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo przetwarzanych Danych Osobowych, a w szczególności zapewniają, iż podjęli wszelkie przewidziane prawem środki zmierzające do zabezpieczenia zbiorów Danych Osobowych.
 5. Współadministratorzy oświadczają, iż stosują środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych Danych Osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności zabezpieczają dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem prawa oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
 6. Treść klauzuli dla osoby kandydującej na stanowisko opiekuna/opiekunki dla osób starszych znajduje się w Serwisie pod formularzem rekrutacyjnym.
 7. ADO wyznaczył Damiana Klimasa jako Inspektora Ochrony Danych (dalej „IOD”), z którym można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych, za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem e-mail: [email protected]
§2.
     Ilekroć w Polityce Prywatności mowa o:
 1. Współadministratorach – rozumie się przez to współadministratorów w rozumieniu przepisów RODO. Współadministratorami Twoich danych osobowych są:
  a) PM Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000631671, NIP 8971827491),
  b) Proseca Sp z o.o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000636579, NIP 8971828562),
  c) Proseca MED Sp. Z o.o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000832935, NIP 8943152437),
  d) Proseca Pflege Sp. Z o.o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000878369, NIP 8943162795),
  e) Proseca Work Sp. Z o.o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000941558, NIP 8943178483)
  f) Proseca DE Sp. z. o. o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000774820, NIP 8943138940),
 2. Danych Osobowych – rozumie się przez to podstawowe dane o Użytkowniku, dzięki którym możliwe jest określenie jego tożsamości w sposób bezpośredni lub pośredni m.in. nazwa Użytkownika, adres e-mail, imię, nazwisko, telefon, adres oraz inne dane niezbędne do bezpośredniego kontaktu, a także dane podawane podczas Rejestracji i późniejszego korzystania z Serwisu;
 3. Newsletterze – rozumie się przez to usługę dostarczania przez Współadministratorów informacji dotyczących ofert opieki nad osobami starszymi, szkoleń, warsztatów, konkursów, a także innych informacji cennych z perspektywy osoby sprawującej opiekę nad osobami starszymi;
 4. Serwis – rozumie się przez to stronę internetową działającą pod adresem: https://proseca.pl;
 5. Oprogramowaniu – rozumie się przez to przeglądarki internetowe, z których może korzystać Użytkownik, w celu korzystania z Serwisu. Przykładowymi przeglądarkami internetowymi są: Opera, Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer czy Safari;
 6. Plikach Cookies (tzw. ciasteczkach) – rozumie się przez to dane informatyczne stanowiące, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w Urządzeniu Użytkownika i przeznaczone są do korzystania z Serwisu; zawierają nazwę strony internetowej swojego pochodzenia, swój numer identyfikacyjny oraz czas przechowywania na urządzeniu końcowym; pliki cookies pozwalają na rozpoznać urządzenie Użytkownika i dostosować ustawienia strony internetowej do jego indywidualnych preferencji;
 7. Przetwarzaniu Danych Osobowych - rozumie się przez to operację lub zestaw operacji wykonywanych na Danych Osobowych lub zestawach Danych Osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
 8. Regulaminie – rozumie się przez to Regulamin Serwisu dostępny po adresem, który określa rodzaje, zakres i warunki korzystania z Serwisu, a także prawa i obowiązki Współadministratorów oraz Użytkowników;
 9. Rejestracji – rozumie się przez to zgodny z Regulaminem proces mający na celu utworzenie przez Użytkownika Konta w Serwisie;
 10. RODO – rozumie się przez to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem Danych Osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych);
 11. Urządzeniu – rozumie się przez to elektroniczne Urządzenie za pośrednictwem, którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu, a w szczególności: komputery klasy PC, laptopy, tablety, smartphone'y;
 12. Użytkowniku – – rozumie się przez to osobę, która dokonała Rejestracji i na rzecz której zgodnie z Regulaminem i przepisami prawa są świadczone usługi drogą elektroniczną;
 13. Zgodzie – rozumie się przez to dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne wyrażenie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania, przyzwala na Przetwarzanie dotyczących jej Danych Osobowych.
§3.
 1. Dane Osobowe przetwarzane są wyłącznie w następujących celach:
  1) realizacja usług oferowanych lub świadczonych za pośrednictwem Serwisu (usługi świadczone drogą elektroniczną) w celu udostępnienia Użytkownikom ofert pracy;
  2) kontakt z Użytkownikiem w celu zawarcia umowy, jeśli Użytkownik wyraził zainteresowanie jedną z przedstawionych ofert lub wysłał swoje Dane Osobowe poprzez formularz kontaktowy;
  3) prowadzenie marketingu bezpośredniego;
  4) analiza, organizowanie i ulepszanie Serwisu oraz świadczonych usług;
  5) pozostałe cele przetwarzania są wskazane w klauzulach informacyjnych
 2. Dane Osobowe osób, których dane dotyczą, są przetwarzane zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Oznacza to, że są przetwarzane, gdy jest to konieczne do wykonania zawartej umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną w oparciu o Regulamin oraz do podjęcia działań przed zawarciem umowy świadczenia usług opieki (rekrutacja) następujących na żądanie osoby, której dane dotyczą. Ponadto ta podstawa będzie miała zastosowania w zakresie zawarcia Umowy na świadczenie przez Użytkownika opieki nad osobami starszymi.
 3. Dane Osobowe są przetwarzane także na podstawie Zgody udzielonej przez osobę, której dane dotyczą, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a RODO, w szczególności w zakresie przesyłania informacji handlowych, a także przetwarzania danych osobowych w szerszym zakresie niż jest to konieczne do zawarcia umowy (np. jeśli Użytkownik udostępnił Współadministratorom więcej danych w procesie rekrutacji) oraz dla celów rekrutacji po zakończonej współpracy.
 4. W szczególnych przypadkach Dane Osobowe są przetwarzane w sytuacji, gdy jest to konieczne do wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Współadministratorach zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c RODO, a w szczególności obowiązków odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy.
 5. Dane Osobowe są przetwarzane, jeśli jest to niezbędne do realizacji celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Współadministratorów lub podmiot trzeci zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. f RODO, w szczególności takich jak kontakt Użytkownika ze Współadministratorami zwłaszcza za pomocą formularza kontaktowego, wysyłanie newslettera, marketing bezpośredni własnych usług, analizy i poprawy jakości oferty usług opieki, tworzenia statystyk, obrona przed roszczeniami lub ustalenie i dochodzenie roszczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, przesyłanie Danych Osobowych w ramach grupy przedsiębiorstw do wewnętrznych celów administracyjnych czy ocena jakości usług. Dane Osobowe mogą być przetwarzane dla celów marketingu bezpośredniego do momentu wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania.
 6. Współadministratorzy przestrzegają następujących zasad Przetwarzania Danych Osobowych:
  1) wdrażają odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z przepisami o ochronie Danych Osobowych i aby móc to wykazać;
  2) utrwalają zbierane Dane Osobowe wyłącznie na takich nośnikach informacji, które są zabezpieczone przed dostępem osób trzecich;
  3) wykonują nadzór nad bezpieczeństwem danych przez cały okres ich posiadania w sposób zapewniający w szczególności ochronę przed dostępem osób nieuprawnionych, uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą;
  4) przekazują dane uprawnionym podmiotom wyłącznie na podstawie obowiązujących przepisów prawa;
  5) zachowują poufność Danych Osobowych;
  6) zapewniają osobom, których dane dotyczą, realizację ich praw wynikających z przepisów prawa.
 7. Współadministratorzy mogą przetwarzać następujące Dane Osobowe podane podczas świadczenia Usług, które w szczególności pozyskiwane będą poprzez formularze kontaktowe: imię, nazwisko, telefon, e-mail, województwo zamieszkania, statystyki związane z wyświetlaniem Serwisu.
 8. Podanie Danych Osobowych, o których mowa w ust. 7 niniejszego paragrafu, jest dobrowolne, ale podanie danych kontaktowych warunkuje kontakt ze strony Współadministratorów.
 9. Ponadto przetwarzane będą wszelkie Dane Osobowe przekazane przez osoby, których dane dotyczą, w związku z jakąkolwiek formą kontaktu z Współadministratorami.
 10. Podanie dodatkowych Danych Osobowych może być wymagane w uzasadnionych okolicznościach, w szczególności w przypadku skierowania do Współadministratorów uzasadnionego wniosku o przekazanie danych uprawnionym podmiotom, o czym osoba, której dane dotyczą, każdorazowo zostanie poinformowana.
 11. Odbiorcami Danych Osobowych mogą być:
  1) podmioty, którym dane przekazywane są na zasadzie powierzenia, o ile jest to konieczne dla prawidłowego zrealizowania usług (np. agencje, pośrednicy poszukujący opiekuna, obsługa IT, obsługa finansowa);
  2) podmioty z grupy przedsiębiorstw Proseca;
  3) dostawcy Współadministratorów, w szczególności podmioty świadczące usługi prawne, ochroniarskie, informatyczne, transportowe i szkoleniowe;
  4) partnerzy Współadministratorów Danych Osobowych zajmujący się pozyskiwaniem klientów.
 12. Dane Osobowe będą przechowywane nie dłużej niż jest to wymagane przepisami prawa i nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągniecia celu przetwarzania, a ponadto nie dłużej niż jest to konieczne w celu dochodzenia roszczeń aż do momentu ich przedawnienia. Dane Osobowe będą przechowywane przez okres posiadania Konta w Serwisie dla celów realizacji usługi Konta oraz związanych z nim funkcjonalności oraz innych usług zgodnie z Regulaminem, jak również do celów marketingowych. Po usunięciu Konta dane zostaną zanonimizowane, za wyjątkiem następujących danych: imię, nazwisko, adres e-mail, historia informacji pozostawionych w Serwisie oraz informacja o wyrażonych Zgodach (te dane będą przechowywane jeszcze przez okres 5 lat od usunięcia Konta dla celów rozpatrywania ewentualnych skarg oraz roszczeń związanych z korzystaniem z Serwisu).
 13. Dane Osobowe, których przetwarzanie odbywa się na podstawie Zgody (np. newsletter), przechowywane będą do czasu cofnięcia Zgody na ich przetwarzanie oraz przez czas posiadania Konta i przez 5 lat po usunięciu Konta w celu zabezpieczenia materiału dowodowego w przypadku powstania ewentualnych roszczeń. Użytkownik może w dowolnym czasie cofnąć Zgodę, co nie wpływa na zgodność z prawem Przetwarzania Danych Osobowych, którego dokonano na podstawie Zgody przed jej wycofaniem
 14. Dane Osobowe będą przekazywane do USA w oparciu o Tarczę Prywatności. Jedynym podmiotem, który będzie przetwarzał dane w naszym imieniu (podmiot przetwarzający) jest czater.pl.
 15. Dane Osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą poddawane profilowaniu w przypadku przyznawania rang Użytkownikom. Użytkownik ma prawo do uzyskania interwencji ludzkiej ze strony Współadministratorów. Szczegółowo proces ten został opisany w Regulaminie.
§4.
 1. Osobom, których dane dotyczą, przysługuje:
  1) na podstawie art. 15 RODO prawo dostępu do Danych Osobowych;
  2) na podstawie art. 16 RODO prawo do sprostowania Danych Osobowych;
  3) na podstawie art. 17 ust. RODO prawo do usunięcia Danych Osobowych;
  4) na podstawie art. 18 RODO prawo żądania od Współadministratorów ograniczenia Przetwarzania Danych Osobowych z zastrzeżeniem przypadków, o których mowa w art. 18 ust. 2 RODO;
  5) prawo do przenoszenia Danych Osobowych, o którym mowa w art. 20 RODO;
  6) na podstawie art. 21 RODO prawo sprzeciwu wobec Przetwarzania Danych Osobowych.
 2. W tym celu należy przesłać wniosek za pośrednictwem poczty e-mail na adres: [email protected] bądź pisemnie na adres: ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław.
 3. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uzna, że Przetwarzanie jego Danych Osobowych narusza przepisy RODO lub powszechnie obowiązujące przepisy.
§5.
 1. Newsletter jest usługą elektroniczną dostarczania przez Współadministratorów informacji dotyczących usług oferowanych przez niego. Chcąc korzystać z dostarczanej przez Współadministratorów usługi Newslettera, Użytkownik Serwisu może wyrazić odpowiednią chęć na jego otrzymywanie podczas Rejestracji lub w każdej chwili po utworzeniu Konta o ile funkcjonalność Serwisu na to pozwala.
 2. Korzystanie z usługi Newslettera wymaga od Użytkownika zapoznania się z Polityką Prywatności.
 3. O terminie wysyłki i treści Newslettera decydują Współadministratorzy.
 4. Użytkownik Serwisu może w każdej chwili zrezygnować z otrzymywania Newslettera poprzez kliknięcie w link dezaktywujący znajdujący się w każdej wiadomości e-mail zawierającej Newsletter przesyłanej do Użytkownika albo poprzez zgłoszenie takiego żądania do Współadministratorów pod adresem: [email protected].
 5. Korzystamy z usługi czater.pl, której polityka prywatności znajduje się tutaj: https://www.czater.pl/strona/polityka-prywatnosci/
§6.
 1. Współadministratorzy za pośrednictwem Serwisu wykorzystują Pliki Cookies, czyli dane informatyczne, takie jak pliki tekstowe, które są przechowywane w Urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i są przeznaczone do korzystania ze strony.
 2. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje Plików Cookies:
  1) sesyjne – są to pliki tymczasowe, które przechowywane są w Urządzeniu Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia Serwisu lub wyłączenia Oprogramowania; 2) stałe – są to pliki przechowywane w Urządzeniu Użytkownika przez określony w parametrach Plików Cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
 3. W ramach Serwisu mogą być stosowane wszystkie lub niektóre z następujących rodzajów Plików Cookies:
  1) „niezbędne”, które umożliwiają korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu,
  2) „wydajnościowe”, które umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania z Serwisu;
  3) „funkcjonalne”, które umożliwiają zachowanie wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. poprzez język, rozmiar czcionki, wyglądu strony internetowej;
  4) „reklamowe”, które umożliwiają dostarczenie Użytkownikowi treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
 4. Pliki Cookies wymienione w ust. 2 i 3 niniejszego paragrafu wykorzystywane są w celu:
  1) dostosowania zawartości Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania z Serwisu; w szczególności umożliwia to rozpoznanie i wyświetlenie Serwisu na Urządzeniu Użytkownika, dostosowanego do jego indywidualnych preferencji;
  2) tworzenie statystyk, które wspierają obserwację korzystania z Serwisu przez Użytkowników, co wpływa na ulepszenie jego struktury i treści;
  3) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła.
 5. Stosowane w Serwisie rozwiązania są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników korzystających z tej strony.
 6. Oprogramowanie, z którego korzysta Użytkownik, zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie Plików Cookies w Urządzeniu Użytkownika. Użytkownik w dowolnym momencie może dokonać zmiany ustawień dotyczących Plików Cookies w ustawieniach Oprogramowania, w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę Plików Cookies bądź być informowanym o ich każdorazowym zamieszczeniu w Urządzeniu Użytkownika.
 7. Ograniczenia stosowania Plików Cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne w Serwisie.
§7.
 1. W Serwisie mogą pojawiać się linki do innych stron internetowych. Takie strony internetowe działają niezależnie od Współadministratorów i nie są w żaden sposób przez niego nadzorowane. Strony te mogą posiadać własne polityki prywatności oraz regulaminy, z którymi zalecamy się zapoznać.
 2. Współadministratorzy zastrzegają sobie prawo zmiany Polityki Prywatności poprzez opublikowanie nowej Polityki Prywatności na stronie https://proseca.pl.