Alergie u Seniorów

Alergia to choroba immunologiczna, na którą zapada coraz więcej ludzi. U człowieka może objawiać się w dowolnym etapie jego życia, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w ogóle ją posiadamy. W jej zasięgu są również osoby starsze, które ze względu na wiek i osłabiony układ odpornościowy, mogą mieć nasilone dolegliwości, a także zwiększoną wrażliwość na nowe alergeny.
Przyczyny alergii i jej odmiany
Kiedyś uważano, że na alergię są głównie narażeni ludzie mający duże predyspozycje genetyczne, jeżeli ktoś w rodzinie ją miał, to nie było dla nikogo niespodzianką pojawienie się jej u jakiegoś krewniaka. W związku z tym, że nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone i mamy kontakt z coraz większą ilością substancji chemicznych, na alergię może zapaść każdy. U osób starszych mamy głównie do czynienia z alergiami skórnymi, polekowymi czy pokarmowymi. Nieleczona alergia często niesie za sobą powikłania, np. astmę. Narażenie na silne działanie alergenu lub kilku alergenów, może spowodować wstrząs anafilaktyczny, który powoduje sytuację zagrożenia życia i interwencji wykwalifikowanej pomocy medycznej. Regularne badania i leczenie farmakologiczne pomagają w niwelowaniu objawów i dalszym rozwoju dolegliwości.
Objawy alergii
Oznak sygnalizujących alergię jest naprawdę wiele i nie zawsze jest dla nas jasne, dlaczego takie objawy się u nas pojawiają. Osoby zdiagnozowane z reguły wiedzą, że katar, czy kaszel, który pojawia się u nich w maju, nie oznacza przeziębienia. Jednak takie symptomy jak biegunka, zaparcia czy przewlekłe stany zapalne nie pozwalają nam jasno stwierdzić, że występują one z powodu jakiegoś alergenu. Poza objawami gastrycznymi i oddechowymi, alergikom towarzyszą też zmiany skórne, czyli wysypki i świąd. Alergeny wziewne, z którymi mamy styczność w powietrzu powodują też duszności, nieżyt nosa, kichanie czy łzawienie. W zależności od wrażliwości na alergeny, alergię przechodzi się w różny sposób. U osób starszych nawet lekka alergia jest sporym zagrożeniem.
Najpopularniejsze alergeny
Aby ustrzec się przed rozwojem alergii, należy unikać wszystkich alergenów, które na nas oddziałują w negatywny sposób. Samo stosowanie leków nie wystarcza. Uczulenia mogą pojawiać się na skutek pylenia roślin, przebywania w obecności kurzu i roztoczy, spożywania nieodpowiedniego pokarmu (nabiału, orzechów, warzyw, owoców), kontaktu z sierścią zwierząt, czy z drażniącymi substancjami chemicznymi (w środkach czyszczących, kosmetykach, ubraniach, biżuterii), w tym jadem owadów. W przypadku alergii na pyłki warto zaopatrzyć się w kalendarz pylenia, gdzie wskazane są okresy, w których następuje aktywacja danego alergenu roślinnego. Należą do nich m.in. trawy, drzewa, zboża, czy grzyby.