Bóle kręgosłupa u seniorów

Kręgosłup u człowieka pełni bardzo ważną rolę w układzie kostnym – jest to narząd podporowy, który ma za zadanie utrzymywać ciało we właściwej pozycji. Kręgosłup ochrania też rdzeń kręgowy oraz przyłączone są do niego inne kości np. żebra. Cała konstrukcja warunkuje więc prawidłową postawę człowieka i możliwość swobodnego poruszania się.
Budowa kręgosłupa
Patrząc na ludzki szkielet możemy zauważyć, że kręgosłup łączy górną część ciała z dolną. Musi go więc cechować duża wytrzymałość, jak również i elastyczność, dlatego natura podzieliła go na mniejsze części, czyli kręgi. Człowiek posiada 32-34 kręgi: 7 w części szyjnej, 12 w części piersiowej, 5 w części lędźwiowej, 5 w części krzyżowej oraz od 3 do 5 kręgów w części ogonowej. Dodatkowo warto wspomnieć o naturalnych krzywiznach kręgosłupa. Patrząc na kręgosłup z boku widać, że w odcinkach szyjnym i lędźwiowym jest nieco wklęśnięty, co oznacza lordozy. Natomiast w części piersiowej i krzyżowej zauważamy wybrzuszenia, czyli kifozy. Dzięki lordozom i kifozom kręgosłup może pełnić swoje funkcje i stabilizować sylwetkę człowieka.
Choroby kręgosłupa
Osoby starsze często skarżą się na bóle pleców. Jest to oczywiście spowodowane zmianami w obrębie budowy i funkcjonowania kręgosłupa. Jedną z najpopularniejszych zmian chorobowych jest skolioza, czyli skrzywienie boczne. Często też słyszy się o zwyrodnieniach kręgosłupa. Jest to choroba przewlekła, która powstaje na skutek ubytków i zużycia tkanek w obrębie kręgów kręgosłupa. To właśnie wtedy seniorzy odczuwają największe dolegliwości bólowe, a przez powstawanie przepuklin może dojść nawet do ograniczeń pracy kończyn. Początek choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa zwiastuje inne popularne schorzenie jakim jest dyskopatia. Dyskopatia jest określana jako jeden z efektów współczesnego życia, nadmiernego przebywania w pozycji siedzącej i ograniczania aktywności fizycznej. Tym sposobem dochodzi do zmian w obszarze krążków międzykręgowych, które niosą za sobą kolejne zaburzenia w strukturach kręgosłupa. Dyskopatia prowadzi też do kolejnej bardzo nieprzyjemnej dolegliwości jaką jest rwa kulszowa. Dochodzi wtedy do ucisku na nerwy rdzeniowe, a w efekcie człowiek odczuwa silny ból w dolnej części pleców, który promieniuje do pośladka i tylnej powierzchni kończyny dolnej. Osoba cierpiąca na rwę kulszową nie będzie w stanie się normalnie poruszać.
Leczenie kręgosłupa i profilaktyka
Poważniejsze schorzenia, które związane są z pojawieniem się przepuklin czy zmianami w materiale budulcowym mogą być leczone operacyjnie i objawowo. Niestety powstałych uszkodzeń już nie cofniemy, organizm człowieka ma zdolności regeneracyjne, ale tak obciążany narząd jakim jest kręgosłup nie jest w stanie wrócić do funkcjonalności bez konkretnych, docelowych działań. Osoby starsze powinny mieć na uwadze, że regularny ruch, a także zwykłe ćwiczenia gimnastyczne w domu, mają ogromny wpływ na zachowanie jego funkcji. Pamiętajmy również o szanowaniu swojego ciała – przeciążanie mięśni i stawów mocno rzutuje także na pracę kręgosłupa, który ciągle walczy o utrzymanie prawidłowej postawy.