Ciśnienie tętnicze jest bardzo ważnym wskaźnikiem podczas wykonywania badań medycznych. Pokazuje wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Prawidłowe wartości plasują się na poziomie 120/80 mm Hg. Wartości powyżej 140/90 mm Hg są objawem choroby układu krążenia i mogą powodować dodatkowe dolegliwości w pracy serca, nerek czy mózgu.
Pomiar
Aby zbadać swoje ciśnienie należy skorzystać z odpowiedniego sprzętu jakim jest ciśnieniomierz. Obecnie na rynku mamy dostęp do możliwie najłatwiejszych w obsłudze aparatów, które należy jedynie nałożyć na przedramię w miejscu zgięcia i czekać na odczyt. Każdy Senior powinien posiadać takie urządzenie w swoim domu i robić regularnie pomiary. Wykonanie takiego badania jest bardzo proste, jednak należy pamiętać o pewnych warunkach, które nie zaburzą nam pomiaru:
– być w fazie spoczynku
– nie mierzyć ciśnienia po obfitym posiłku, wysiłku fizycznym, sytuacji stresowej/nerwowej
– w czasie choroby wyniki będą inne, adekwatne do stanu naszego zdrowia
– aby badania były miarodajne ciśnienie trzeba mierzyć zawsze o tej samej porze dnia i w takich samych warunkach co zwykle
Objawy nadciśnienia tętniczego
Objawy nadciśnienia można bardzo łatwo odczuć jeżeli zauważymy charakterystyczne symptomy. Zdarza się jednak, że objawów nie odczujemy, ale regularne pomiary zawsze mogą otworzyć nam oczy. Główne dolegliwości, które towarzyszą nadciśnieniu tętniczemu krwi są:
– duszności
– potliwość
– uderzenia gorąca
– wypieki, zaczerwienienie na twarzy
– bóle głowy
– uczucie kołatania serca
W przypadku wystąpienia powyższych symptomów Senior powinien natychmiast udać się do lekarza w celu wykonania dodatkowych badań diagnostycznych, które pomogą w ustaleniu przyczyny złego stanu zdrowia.
Przyczyny podwyższonego ciśnienia
Przyczyn podwyższonego ciśnienia może być bardzo wiele. Osoby już po 60. roku życia zaczynają mieć z tym problemy. Najczęściej wpływa na nie nieprawidłowa dieta z dużą zawartością tłuszczu i soli. Odkładający się tłuszcz w tętnicach w postaci cholesterolu LDL bardzo zaburza pracę układu krążenia, a tym samym wpływa to na wskaźniki ciśnieniowe i pracę serca. Innymi czynnikami są: bierny tryb życia i ograniczenie aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne, choroby serca, nadmierne spożywanie alkoholu, choroby nerek czy zaburzenia psychiczne wywoływane np. przez nadmierny stres.
Leczenie i zapobieganie
Leczenie nadciśnienia tętniczego krwi polega na wykluczeniu przyczyn powodujących ten stan, a także leczenie farmakologiczne zalecane przez lekarza. Warto jest zmienić dietę na lżejszą, ograniczając produkty przetworzone i pochodzenia zwierzęcego, na rzecz warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Ważne jest też regularne uprawianie aktywności fizycznej, wystarczą tutaj nawet zwykłe spacery.