Choroby sezonowe, a zdrowie Seniora

Zdrowie dla każdego człowieka odgrywa jedną z najważniejszych ról w życiu. To od niego zależy czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Czasami jednak musimy się uporać z pewnymi defektami, które powszechnie nazywamy chorobami.
Choroby atakują nasze zdrowe tkanki i komórki, doprowadzając do ich rozpadu. Im mocniejszy mamy układ immunologiczny, tym niższe jest ryzyko nabycia nieprzyjaznych drobnoustrojów. Osoby starsze muszą szczególnie wziąć to pod uwagę, ponieważ z reguły ta grupa wiekowa jest dość silnie narażona na wszelkie infekcje i zakażenia. Wiele zależy od środowiska w jakim się znajdujemy, większość chorób jest zakaźna i możemy się nimi zarazić od innych ludzi czy zwierząt. Duże znaczenie ma też tu pogoda czy klimat, ponieważ wirusy i bakterie migrują w powietrzu. Na pewno każdy z nas zauważył, że w okresie jesienno-zimowym wszyscy chorujemy o wiele częściej niż na wiosnę czy w lecie.
Na które choroby musimy uważać w danym sezonie? Poniżej przedstawiamy charakterystyczne schorzenia jakie można nabyć w określonej porze roku.
Zima
Zimą jesteśmy narażeni na wszystkie rodzaje infekcji ze względu na niskie temperatury i chłodne powietrze podrażniające nasze drogi oddechowe. Szczególnie sezon ten upodobała sobie grypa, natomiast przy słabszej odporności i predyspozycjach do zapadania na choroby układu oddechowego można zmagać się nawet z zapaleniem płuc czy zapaleniem oskrzeli. O tej porze roku ważne jest stosowne ubranie, które pozwoli nam zachować ciepło oraz odpowiednie nawilżenie gardła. Wskazana jest również suplementacja witaminą C, pozwala to na dodatkowe zabezpieczenie organizmu i wzmocnienie układu immunologicznego. Wiele osób rokrocznie udaje się na szczepionki przeciw grypie, które mają potwierdzoną skuteczność działania. Pamiętajmy też, że czasami zamiast łykać tabletki, możemy zastąpić je produktami żywnościowymi, o których mówi się „naturalne antybiotyki”. Zaliczają się do nich m.in.: czosnek, cebula, miód, imbir, kurkuma czy chrzan.
Wiosna
Na pytanie z jakimi chorobami kojarzy się nam okres wiosenny, wielu z nas powiedziałoby zgodnie, że z alergią. Jest w tym wiele prawdy, gdyż wtedy ze względu na budzącą się do życia naturę, możemy mieć styczność z dużą ilością alergenów. Wszystko zależy od tego na co konkretnie jesteśmy uczuleni. Z biegiem czasu powstały, specjalnie dla alergików, kalendarze pylenia, dzięki którym można przygotować się na gorszą dyspozycję i zaopatrzyć w odpowiednie leki.
Lato
Lato to pora roku, kiedy względnie możemy cieszyć się zdrowiem. Przy sprzyjającej, pięknej pogodzie spędzamy więcej czasu na dworze i oddajemy się ulubionym aktywnościom. Nie zawsze jednak środowisko, które nas otacza może być w pełni bezpieczne. Również w lecie czyhają na nas zagrożenia. Głównie chodzi tu o owady, które poprzez ukąszenie mogą nas zarazić jakąś chorobą. Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się borelioza, którą można nabyć po kontakcie z kleszczem. Chorobę tą nie leczy łatwo, dlatego warto przed wyjściem na zadrzewione tereny odpowiednio się zabezpieczyć środkiem przeciw kleszczom.
Jesień
Jesienna pogoda jest dość kapryśna, dlatego różnica temperatur silnie może zaburzyć naszą homeostazę. O tej porze roku, głównie w październiku i listopadzie, możemy być przeziębieni czy zmagać się z infekcjami wirusowymi. Wietrzna aura szczególnie może oddziaływać też na zatoki i uszy powodując stany zapalne. Jesień to pora roku kiedy nie chcemy jeszcze nosić czapki, jednak czasami warto się na nią skusić, żeby uchronić się od choroby.