Gimnastyka mózgu seniora

Wszystko to na skutek obumierania komórek nerwowych w wyniku procesu starzenia się organizmu. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż zmiany te pokrywają się z okresem przejścia na emeryturę, kiedy to w imię zasłużonego odpoczynku zwykle gwałtownie spada wszelki wysiłek intelektualny, a nieużywane organy powoli zanikają. Tak też reaguje nasz mózg i jeśli nie zmusimy go do pracy, jego masa zacznie się zmniejszać.
JEST NA TO RADA
Istnieją liczne dowody wskazujące na to, że zdolności umysłowe i poznawcze osób kierujących samochodem znacznie dłużej pozostają sprawne. Jest to dość skomplikowana czynność kształtująca spostrzegawczość, wymagająca koncentracji, koordynacji kilku czynności naraz i przewidywania zachowania innych uczestników ruchu. Jazda samochodem to bardzo dobre ćwiczenie mózgu, ponieważ aktywuje różne obszary kory mózgowej.Tym przykładem możemy kierować się przy aktywizacji umysłowej u osoby starszej.
Jako elementy terapii można potraktować dosłownie wszystko, w tym wiele codziennych czynności, na przykład:
– obieranie i krojenie warzyw, zagniatanie ciasta,
– spacer z psem,
– prace manualne, szycie, haftowanie, szydełkowanie,
– czytanie prasy i książek, oglądanie starych zdjęć.
Bardziej zaawansowaną formą treningu mogą być gry i zabawy towarzyskie, na przykład: Kalambury, gry karciane, Scrabble, szachy, origami, Sudoku, różne łamigłówki, rebusy, szyfrogramy krzyżówki, rysunki, na których należy odszukać różnic.
Wszystko to, co pomoże pobudzić jak największą ilość ośrodków nerwowych.
Dla osób całkowicie sprawnych intelektualnie świetną alternatywą może być nauka nowych czynności np. języków obcych czy obsługa komputera. Pamiętajmy, że każda nowo nabyta umiejętność to dodatkowe połączenie nerwowe w naszym mózgu. Dla umysłu nie ma nic gorszego niż długotrwałe oglądanie telewizji, co tak często praktykują nasi seniorzy. Poziom aktywności komórek mózgu znajduje się wtedy na równie niskim poziomie, jak podczas drzemki.
JAK RADZIĆ SOBIE Z WYMÓWKAMI?
Argumenty, które często słyszymy jako odmowę na propozycję ćwiczeń, to z całą pewnością: niechęć spowodowana bólem, zwyrodnieniem stawów, słaby wzrok, irytacja związana z problemem przypomnienia sobie pewnych czynności.Jak sprostać wymówkom? Zaproponuj powiększenie czcionki, skorzystanie z lupy, pogrubienie konturów oraz alternatywne rozwiązania, które z pewnością znajdziesz w internecie.
W przypadku problemów ruchowych (związanych z np. zwyrodnieniem stawów lub osłabieniem), można zaopatrzyć się w specjalistyczne nakładki na sztućce czy długopisy, które są dostępne w większości sklepów ortopedycznych, a nawet w popularnych serwisach wysyłkowych. Są to niedrogie pomoce, które zdecydowanie ułatwią koordynację ruchów.
Można skorzystać z własnej kreatywności i wymyślić indywidualne rozwiązanie, na miarę potrzeb naszego seniora, korzystając z materiałów codziennego użytku jak np. sznurek, taśma izolacyjna, kawałki gąbki itp. Dzięki tym kilku prostym przedmiotom można skutecznie pogrubić rękojeść szydełka, kredki, pędzla itp. Zarówno pomysłodawca, jak i wykonawca, czyli podopieczny staje się nagle osobą twórczą, oszczędną i samowystarczalną. Wzrasta poziom jego samoakceptacji, który wypiera depresyjne nastroje.