– Opieka osób starszych

+48 735 973 570 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU?

Każdy z nas kiedyś wyjeżdżał i przygotowanie się do podróży nie powinno stanowić większego problemu. Jednak pamiętajmy, że wyjeżdżając na zlecenie jako Opiekun osoby starszej do Niemiec, będziemy mieszkać w innym i mimo bliskiego sąsiedztwa naszych krajów, istnieją pewne różnice w codziennym życiu, których nie zawsze jesteśmy świadomi.

GOTÓWKA CZY KARTA?

Pierwsze przygotowania musimy poczynić jeszcze przed wyjazdem, np. założyć konto walutowe na które będzie wpływać nasze wynagrodzenie. I tu pragnę zwrócić szczególną uwagę na fakt iż nie wszystkie sklepy na terenie Niemiec honorują karty kredytowe. Niestety odmowę przyjęcia płatności taką kartą spotykam nie tylko w małych sklepikach ale też w wielkich, powszechnych sieciach handlowych np. EDEKA. Dlatego rozważmy dobrze ofertę banku lub zaopatrzmy się w gotówkę. Drobna kwota w bilonie przyda się również na czas podróży. Kierowcy firm przewozowych niechętnie zatrzymują się w miejscach, gdzie można skorzystać z bezpłatnych toalet, obawiając się między innymi o warunki sanitarne. Warto zatem mieć przy sobie drobne na czas postoju.

PRZYDATNE SŁÓWKA:

• drobne (pieniądze) [das Geld klein],
• karta kredytowa [die Kreditkarte],
• obsługiwać [bedienen],
• przyjmować [annehmen],
• najbliższy [nachsten],
• bankomat [der Geldautomat],
• kantor [die Wechselstube],
• kurs wymiany[der Wechselkurs].
 

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE CZYLI PARĘ SŁÓW O ROAMINGU

Roaming to inaczej możliwość korzystania z polskiej karty SIM na terenie obcego kraju. Oznacza to, że przebywając na terenie krajów Unii Europejskiej i wykonując połączenia z polskiego numeru telefonu na inny polski numer jesteśmy rozliczani według taryfy zawartej w naszej umowie z operatorem sieci komórkowej (krajowej). Natomiast rozmowa prowadzona przy użyciu polskiej karty SIM a numerem obcego państwa to już rozmowa międzynarodowa rozliczana według wyższych stawek. Niestety wielu operatorów nie potrafiło przez długi czasu dostosować swojego taryfikatora opłat do nowo przyjętego prawa unijnego. Obecnie spora część z nich walczy z jak to określają „nieuczciwymi klientami nadużywającymi darmowego roamingu” i dlatego sprawdzają jak długo przebywamy za granicą. Według informacji zawartych w mediach operatorzy dokładnie prześwietlą ostatnie 4 miesiące naszych połączeń. Jeżeli przez ten czas znacznie częściej będziemy korzystać z telefonu na terenie obcego państwa najprawdopodobniej zostaną naliczone dodatkowe opłaty dotyczące zarówno połączeń wychodzących, przychodzących a także Internetu. Wcześniej jednak powinniśmy zostać o tym fakcie poinformowani za pomocą sms-a.  Dlatego radzimy, aby wybierając się na zlecenie dokładnie sprawdzić jakie warunki narzuca nam nasz usługodawca. Pamiętajmy też, że nawet korzystając z bezpłatnych komunikatorów typu WhatsApp, Messenger itp. nadal używamy transmisji danych (Internetu). Warto też zaraz po przyjeździe wyłączyć transmisję danych w naszym telefonie i połączyć z siecią wi-fi u naszych podopiecznych.

Inną taktyką może być skorzystanie z usług operatora oferującego możliwość tanich połączeń roamingowych, a ponadto każda rozmowa przychodząca będzie zasilała nasze konto. Zawsze jednak należy zapoznać się z opiniami innych użytkowników danej sieci dotyczących między innymi zasięgu, opłat, możliwości skontaktowania się z biurem obsługi klienta w razie problemów z łącznością. Zwróćmy też uwagę iż zasięg zależy nie tylko od ilości przekaźników danego operatora ale też od anteny umieszczonej w naszym telefonie komórkowym.

PRZYDATNE SŁÓWKA:

• Nazwa sieci Wi-Fi [WLAN-Name],
• Klucz Wi-Fi [WLAN-Schlussel],
• Hasło urządzenia [Gerätepasswort].

CO WARTO SPAKOWAĆ?

ODZIEŻ

Wybierając ubrania powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że wybieramy się do Niemiec w celu zarobkowym. Dlatego nasz strój powinien być schludny, wygodny i nie krępujący ruchu. Uwzględnijmy fakt iż nasi seniorzy często wymagają wsparcia w wykonywaniu czynności samoobsługowych i poruszaniu się. Nawet jeśli na dzień przyjęcia zlecenia jest inaczej, to stan ten może ulec zmianie w każdej chwili, wystarczy np. jeden upadek aby nasz podopieczny został unieruchomiony. Przeanalizujmy dokładnie w jakim miejscu będziemy pracować, czy jest to miasto, wieś, mieszkanie, dom, odległość do najbliższego sklepu i ewentualny środek lokomocji. Zwróćmy uwagę na zmieniające się pory roku w trakcie naszego zlecenia. Zastanówmy się, czy wyjeżdżając np. na początku marca, gdzie dominują jeszcze niskie temperatury założyć na siebie grubą kurtkę puchową, która wypełni później połowę naszej walizki, czy może trochę cieńsze wdzianko, otulając się dodatkowo uniwersalnym poncho. Wszechstronność zastosowań tej chusty jest wręcz zadziwiająca. Podczas cieplejszych dni ochroni nas przed wiatrem podczas wypoczynku w ogrodzie, w podróży natomiast świetnie zastąpi poduszkę lub koc. Innym praktycznym rozwiązaniem są okrycia dostępne w sklepach sportowych. Najczęściej produkowane są z cieńszych materiałów, jednak dobrze izolujących nas od zimna i pozwalających na większą swobodę ruchów, dodatkowo podczas powrotu zaoszczędzi miejsce w naszej torbie.

Nie zapominajmy też że nasi podopieczni to ludzie hołdujący starym zasadom dobrego wychowania, gdzie za pomocą stroju oddajemy również szacunek, dlatego zapakujmy też elegancki strój na wypadek ewentualnych uroczystości rodzinnych lub świąt.

Odrębną lecz istotną kwestią naszego ubioru stanowi obuwie. Powinno być ono wygodne, gwarantować dobrą przyczepność zwłaszcza w trakcie podnoszenia i transferu pacjenta ale także powinno dobrze się sprawdzać na mokrej nawierzchni. W końcu najwięcej pomocy nasi staruszkowie wymagają podczas niebezpiecznych dla nich czynności takich jak kąpiel czy prysznic. A zamocowane sprzęty pomocnicze i często nieskoordynowane ruchy seniorów ułatwiają wydostawanie się wody poza obręb urządzeń sanitarnych.

ARTYKUŁY PIERWSZEJ POTRZEBY

Do artykułów pierwszej potrzeby niewątpliwie zaliczają się wszelkie przybory toaletowe i ręcznik. Szczególnie polecam ręczniki z mikro fibry, które okrywają dużą powierzchnię ciała, bardzo dobrze chłoną wodę, szybko schną i nie zajmują dużo miejsca.

Niezbędnym elementem wyposażenia są przede wszystkim leki które przyjmujemy.  Musimy zadbać o ich odpowiednią ilość na czas pobytu, ale dobrze zabrać też dodatkowe środki na wypadek pogorszenia. Karta EKUZ upoważnia nas do korzystania z służby zdrowia tylko w bardzo podstawowym zakresie, a łatwo dostępny lek w Polsce na terenie obcego państwa może w ogóle nie być dopuszczony do użytku, a jeśli nawet to pod inną nazwą handlową i np. na receptę. To samo dotyczy środków specjalnego przeznaczenia tzn. wszelkich suplementów diety czy zamienników podstawowych produktów spożywczych, które z różnych względów musimy wyeliminować z diety. Jako przykład może służyć Ksylitol, który w Polsce bije rekordy popularności głównie ze względu na obecnie panującą modę na zdrowe odżywianie, jednak w Niemczech mało kto słyszał o cukrze brzozowym, a jego dostępność jest bardzo ograniczona.

Niestety to co u nas w kraju jest oczywiste dostępne nawet w sklepach spożywczych, nie znajduje odzwierciedlenia u naszych sąsiadów np. woda utleniona. Podobnie rzecz wygląda z innymi specyfikami np. na przeziębienie, które dość łatwo spotkać ale ich wybór jest bardzo ograniczony i najczęściej przybierają formę herbatek lub rozpuszczalnej wit. C na ciepło, trochę większy asortyment znajdziemy w większych drogeriach, jednak tabletki przeciwbólowe i bardziej skoncentrowane środki zaradcze pozostają domeną aptek.

PROWIANT

Wydaje się to oczywiste, że na drogę zawsze zabieramy porcje jedzenia. Jednak jesteśmy też przyzwyczajeni do tego, że podróżując po Polsce zazwyczaj możemy skorzystać z gospody, czy stacji na której ewentualnie możemy kupić coś do jedzenia. Pamiętajmy, że podróż trwa często bardzo długo, miejsca planowanych postojów, czy zmian kierowców potrafią wprawić w zdziwienie i nie zawsze znajdziemy na parkingu lokal gastronomiczny.

Inna kwestia to fakt, że dni wolne od pracy, które Niemcy tak celebrują nie pokrywają się z tymi w naszym kalendarzu. Możemy spotkać się z sytuacją, w której będziemy chcieli pójść na obiad, czy np. lody, a okaże się, że w całym mieście wielkości np. Opola, czynny będzie tylko jeden sklep, lub stacja benzynowa.

NO TO JEDZIEMY!

Jeśli spakowaliśmy już wszystko, zabezpieczmy jeszcze nasz bagaż karteczką z naszym imieniem i nazwiskiem oraz nazwą miejscowości do której jedziemy. W czasie podróży zdarzają się przesiadki o których nie zawsze jesteśmy poinformowani, ale tak przygotowani będziemy pewni że nasz bagaż dojedzie z nami. Do bagażu dorzućmy jeszcze słownik lub rozmówki, szczery uśmiech, dozę ciekawości, empatię i zapał do pracy.

Liczymy, że ten artykuł napisany przez naszą specjalistkę i wieloletnią Opiekunkę osob starszych, choć traktuje o rzeczach oczywistych pozwoli Wam – drodzy Opiekunowie, lepiej się przygotować do wyjazdu, zwłaszcza pierwszego. Jeśli jednak macie za sobą inne doświadczenia lub ciekawe spostrzeżenia, dysponujecie złotym środkiem pozwalającym na szybką naukę języka lub wybrednego seniora, borykacie się z jakimś problemem albo po prostu chcecie opisać jakąś ciekawą anegdotę piszcie do nas na fanpage. Każda Wasza historia i sugestia jest dla nas cenna. Pragniemy stworzyć specjalnie dla Was miejsce w którym możecie swobodnie wymieniać się swoim cennym bagażem doświadczeń, obawami i poradami. Niech Wasze sukcesy będą inspiracją dla innych a ewentualne przykre zdarzenie przestrogą.
Top

Szanowni Państwo!

Aby móc dobrze dostosować naszą ofertę do Twoich wymogów, potrzebujemy zgody na jeszcze lepsze dopasowanie treści marketingowych, względem tego, co tak naprawdę Cię interesuje.

PAMIĘTAJ: Twoje dane są u nas bezpieczne, nie wykorzystujemy ich poza naszymi uprawnieniami.

Wszelkie zmiany na stronie internetowej związane są z nowymi zasadami na jakich odbywa się przetwarzanie Twoich danych osobowych, obowiązującymi od 25.05.2018 r. Zgodę możesz w każdej chwili anulować, wchodząc w naszą politykę prywatności


POLITYKA PRYWATNOŚCI
SERWISU PROSECA
§1.
 1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady zbierania, przetwarzania i ochrony Danych Osobowych w związku z korzystaniem ze strony internetowej proseca.pl.
 2. Niniejszy dokument jest zgodny z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem Danych Osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie Danych Osobowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1000), ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002r. nr 144, poz. 1204) oraz z innymi przepisami powszechnie obowiązującymi.
 3. W razie ogólnych pytań dotyczących prywatności, a także pytań dotyczących niniejszej Polityki prywatności lub wykorzystania Danych Osobowych i Plików Cookies zachęcamy do kontaktu pod adresem: [email protected]
 4. Współadministratorzy zapewniają, iż dokładają wszelkich starań, by Przetwarzanie przez nich Danych Osobowych odbywało się z największym poszanowaniem prywatności osób, których dane dotyczą, oraz z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo przetwarzanych Danych Osobowych, a w szczególności zapewniają, iż podjęli wszelkie przewidziane prawem środki zmierzające do zabezpieczenia zbiorów Danych Osobowych.
 5. Współadministratorzy oświadczają, iż stosują środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych Danych Osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności zabezpieczają dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem prawa oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
 6. Treść klauzuli dla osoby kandydującej na stanowisko opiekuna/opiekunki dla osób starszych znajduje się w Serwisie pod formularzem rekrutacyjnym.
 7. ADO wyznaczył Damiana Klimasa jako Inspektora Ochrony Danych (dalej „IOD”), z którym można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych, za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem e-mail: [email protected]
§2.
     Ilekroć w Polityce Prywatności mowa o:
 1. Współadministratorach – rozumie się przez to współadministratorów w rozumieniu przepisów RODO. Współadministratorami Twoich danych osobowych są:
  a) PM Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000631671, NIP 8971827491),
  b) Proseca Sp z o.o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000636579, NIP 8971828562),
  c) Proseca MED Sp. Z o.o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000832935, NIP 8943152437),
  d) Proseca Pflege Sp. Z o.o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000878369, NIP 8943162795),
  e) Proseca Work Sp. Z o.o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000941558, NIP 8943178483)
  f) Proseca DE Sp. z. o. o. Sp. K. z siedzibą we Wrocławiu (ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław, 8. piętro, KRS 0000774820, NIP 8943138940),
 2. Danych Osobowych – rozumie się przez to podstawowe dane o Użytkowniku, dzięki którym możliwe jest określenie jego tożsamości w sposób bezpośredni lub pośredni m.in. nazwa Użytkownika, adres e-mail, imię, nazwisko, telefon, adres oraz inne dane niezbędne do bezpośredniego kontaktu, a także dane podawane podczas Rejestracji i późniejszego korzystania z Serwisu;
 3. Newsletterze – rozumie się przez to usługę dostarczania przez Współadministratorów informacji dotyczących ofert opieki nad osobami starszymi, szkoleń, warsztatów, konkursów, a także innych informacji cennych z perspektywy osoby sprawującej opiekę nad osobami starszymi;
 4. Serwis – rozumie się przez to stronę internetową działającą pod adresem: https://proseca.pl;
 5. Oprogramowaniu – rozumie się przez to przeglądarki internetowe, z których może korzystać Użytkownik, w celu korzystania z Serwisu. Przykładowymi przeglądarkami internetowymi są: Opera, Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer czy Safari;
 6. Plikach Cookies (tzw. ciasteczkach) – rozumie się przez to dane informatyczne stanowiące, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w Urządzeniu Użytkownika i przeznaczone są do korzystania z Serwisu; zawierają nazwę strony internetowej swojego pochodzenia, swój numer identyfikacyjny oraz czas przechowywania na urządzeniu końcowym; pliki cookies pozwalają na rozpoznać urządzenie Użytkownika i dostosować ustawienia strony internetowej do jego indywidualnych preferencji;
 7. Przetwarzaniu Danych Osobowych - rozumie się przez to operację lub zestaw operacji wykonywanych na Danych Osobowych lub zestawach Danych Osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
 8. Regulaminie – rozumie się przez to Regulamin Serwisu dostępny po adresem, który określa rodzaje, zakres i warunki korzystania z Serwisu, a także prawa i obowiązki Współadministratorów oraz Użytkowników;
 9. Rejestracji – rozumie się przez to zgodny z Regulaminem proces mający na celu utworzenie przez Użytkownika Konta w Serwisie;
 10. RODO – rozumie się przez to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem Danych Osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych);
 11. Urządzeniu – rozumie się przez to elektroniczne Urządzenie za pośrednictwem, którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu, a w szczególności: komputery klasy PC, laptopy, tablety, smartphone'y;
 12. Użytkowniku – – rozumie się przez to osobę, która dokonała Rejestracji i na rzecz której zgodnie z Regulaminem i przepisami prawa są świadczone usługi drogą elektroniczną;
 13. Zgodzie – rozumie się przez to dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne wyrażenie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania, przyzwala na Przetwarzanie dotyczących jej Danych Osobowych.
§3.
 1. Dane Osobowe przetwarzane są wyłącznie w następujących celach:
  1) realizacja usług oferowanych lub świadczonych za pośrednictwem Serwisu (usługi świadczone drogą elektroniczną) w celu udostępnienia Użytkownikom ofert pracy;
  2) kontakt z Użytkownikiem w celu zawarcia umowy, jeśli Użytkownik wyraził zainteresowanie jedną z przedstawionych ofert lub wysłał swoje Dane Osobowe poprzez formularz kontaktowy;
  3) prowadzenie marketingu bezpośredniego;
  4) analiza, organizowanie i ulepszanie Serwisu oraz świadczonych usług;
  5) pozostałe cele przetwarzania są wskazane w klauzulach informacyjnych
 2. Dane Osobowe osób, których dane dotyczą, są przetwarzane zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Oznacza to, że są przetwarzane, gdy jest to konieczne do wykonania zawartej umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną w oparciu o Regulamin oraz do podjęcia działań przed zawarciem umowy świadczenia usług opieki (rekrutacja) następujących na żądanie osoby, której dane dotyczą. Ponadto ta podstawa będzie miała zastosowania w zakresie zawarcia Umowy na świadczenie przez Użytkownika opieki nad osobami starszymi.
 3. Dane Osobowe są przetwarzane także na podstawie Zgody udzielonej przez osobę, której dane dotyczą, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a RODO, w szczególności w zakresie przesyłania informacji handlowych, a także przetwarzania danych osobowych w szerszym zakresie niż jest to konieczne do zawarcia umowy (np. jeśli Użytkownik udostępnił Współadministratorom więcej danych w procesie rekrutacji) oraz dla celów rekrutacji po zakończonej współpracy.
 4. W szczególnych przypadkach Dane Osobowe są przetwarzane w sytuacji, gdy jest to konieczne do wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Współadministratorach zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c RODO, a w szczególności obowiązków odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy.
 5. Dane Osobowe są przetwarzane, jeśli jest to niezbędne do realizacji celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Współadministratorów lub podmiot trzeci zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. f RODO, w szczególności takich jak kontakt Użytkownika ze Współadministratorami zwłaszcza za pomocą formularza kontaktowego, wysyłanie newslettera, marketing bezpośredni własnych usług, analizy i poprawy jakości oferty usług opieki, tworzenia statystyk, obrona przed roszczeniami lub ustalenie i dochodzenie roszczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, przesyłanie Danych Osobowych w ramach grupy przedsiębiorstw do wewnętrznych celów administracyjnych czy ocena jakości usług. Dane Osobowe mogą być przetwarzane dla celów marketingu bezpośredniego do momentu wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania.
 6. Współadministratorzy przestrzegają następujących zasad Przetwarzania Danych Osobowych:
  1) wdrażają odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z przepisami o ochronie Danych Osobowych i aby móc to wykazać;
  2) utrwalają zbierane Dane Osobowe wyłącznie na takich nośnikach informacji, które są zabezpieczone przed dostępem osób trzecich;
  3) wykonują nadzór nad bezpieczeństwem danych przez cały okres ich posiadania w sposób zapewniający w szczególności ochronę przed dostępem osób nieuprawnionych, uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą;
  4) przekazują dane uprawnionym podmiotom wyłącznie na podstawie obowiązujących przepisów prawa;
  5) zachowują poufność Danych Osobowych;
  6) zapewniają osobom, których dane dotyczą, realizację ich praw wynikających z przepisów prawa.
 7. Współadministratorzy mogą przetwarzać następujące Dane Osobowe podane podczas świadczenia Usług, które w szczególności pozyskiwane będą poprzez formularze kontaktowe: imię, nazwisko, telefon, e-mail, województwo zamieszkania, statystyki związane z wyświetlaniem Serwisu.
 8. Podanie Danych Osobowych, o których mowa w ust. 7 niniejszego paragrafu, jest dobrowolne, ale podanie danych kontaktowych warunkuje kontakt ze strony Współadministratorów.
 9. Ponadto przetwarzane będą wszelkie Dane Osobowe przekazane przez osoby, których dane dotyczą, w związku z jakąkolwiek formą kontaktu z Współadministratorami.
 10. Podanie dodatkowych Danych Osobowych może być wymagane w uzasadnionych okolicznościach, w szczególności w przypadku skierowania do Współadministratorów uzasadnionego wniosku o przekazanie danych uprawnionym podmiotom, o czym osoba, której dane dotyczą, każdorazowo zostanie poinformowana.
 11. Odbiorcami Danych Osobowych mogą być:
  1) podmioty, którym dane przekazywane są na zasadzie powierzenia, o ile jest to konieczne dla prawidłowego zrealizowania usług (np. agencje, pośrednicy poszukujący opiekuna, obsługa IT, obsługa finansowa);
  2) podmioty z grupy przedsiębiorstw Proseca;
  3) dostawcy Współadministratorów, w szczególności podmioty świadczące usługi prawne, ochroniarskie, informatyczne, transportowe i szkoleniowe;
  4) partnerzy Współadministratorów Danych Osobowych zajmujący się pozyskiwaniem klientów.
 12. Dane Osobowe będą przechowywane nie dłużej niż jest to wymagane przepisami prawa i nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągniecia celu przetwarzania, a ponadto nie dłużej niż jest to konieczne w celu dochodzenia roszczeń aż do momentu ich przedawnienia. Dane Osobowe będą przechowywane przez okres posiadania Konta w Serwisie dla celów realizacji usługi Konta oraz związanych z nim funkcjonalności oraz innych usług zgodnie z Regulaminem, jak również do celów marketingowych. Po usunięciu Konta dane zostaną zanonimizowane, za wyjątkiem następujących danych: imię, nazwisko, adres e-mail, historia informacji pozostawionych w Serwisie oraz informacja o wyrażonych Zgodach (te dane będą przechowywane jeszcze przez okres 5 lat od usunięcia Konta dla celów rozpatrywania ewentualnych skarg oraz roszczeń związanych z korzystaniem z Serwisu).
 13. Dane Osobowe, których przetwarzanie odbywa się na podstawie Zgody (np. newsletter), przechowywane będą do czasu cofnięcia Zgody na ich przetwarzanie oraz przez czas posiadania Konta i przez 5 lat po usunięciu Konta w celu zabezpieczenia materiału dowodowego w przypadku powstania ewentualnych roszczeń. Użytkownik może w dowolnym czasie cofnąć Zgodę, co nie wpływa na zgodność z prawem Przetwarzania Danych Osobowych, którego dokonano na podstawie Zgody przed jej wycofaniem
 14. Dane Osobowe będą przekazywane do USA w oparciu o Tarczę Prywatności. Jedynym podmiotem, który będzie przetwarzał dane w naszym imieniu (podmiot przetwarzający) jest czater.pl.
 15. Dane Osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą poddawane profilowaniu w przypadku przyznawania rang Użytkownikom. Użytkownik ma prawo do uzyskania interwencji ludzkiej ze strony Współadministratorów. Szczegółowo proces ten został opisany w Regulaminie.
§4.
 1. Osobom, których dane dotyczą, przysługuje:
  1) na podstawie art. 15 RODO prawo dostępu do Danych Osobowych;
  2) na podstawie art. 16 RODO prawo do sprostowania Danych Osobowych;
  3) na podstawie art. 17 ust. RODO prawo do usunięcia Danych Osobowych;
  4) na podstawie art. 18 RODO prawo żądania od Współadministratorów ograniczenia Przetwarzania Danych Osobowych z zastrzeżeniem przypadków, o których mowa w art. 18 ust. 2 RODO;
  5) prawo do przenoszenia Danych Osobowych, o którym mowa w art. 20 RODO;
  6) na podstawie art. 21 RODO prawo sprzeciwu wobec Przetwarzania Danych Osobowych.
 2. W tym celu należy przesłać wniosek za pośrednictwem poczty e-mail na adres: [email protected] bądź pisemnie na adres: ul. Racławicka 2-4, 53-146 Wrocław.
 3. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uzna, że Przetwarzanie jego Danych Osobowych narusza przepisy RODO lub powszechnie obowiązujące przepisy.
§5.
 1. Newsletter jest usługą elektroniczną dostarczania przez Współadministratorów informacji dotyczących usług oferowanych przez niego. Chcąc korzystać z dostarczanej przez Współadministratorów usługi Newslettera, Użytkownik Serwisu może wyrazić odpowiednią chęć na jego otrzymywanie podczas Rejestracji lub w każdej chwili po utworzeniu Konta o ile funkcjonalność Serwisu na to pozwala.
 2. Korzystanie z usługi Newslettera wymaga od Użytkownika zapoznania się z Polityką Prywatności.
 3. O terminie wysyłki i treści Newslettera decydują Współadministratorzy.
 4. Użytkownik Serwisu może w każdej chwili zrezygnować z otrzymywania Newslettera poprzez kliknięcie w link dezaktywujący znajdujący się w każdej wiadomości e-mail zawierającej Newsletter przesyłanej do Użytkownika albo poprzez zgłoszenie takiego żądania do Współadministratorów pod adresem: [email protected].
 5. Korzystamy z usługi czater.pl, której polityka prywatności znajduje się tutaj: https://www.czater.pl/strona/polityka-prywatnosci/
§6.
 1. Współadministratorzy za pośrednictwem Serwisu wykorzystują Pliki Cookies, czyli dane informatyczne, takie jak pliki tekstowe, które są przechowywane w Urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i są przeznaczone do korzystania ze strony.
 2. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje Plików Cookies:
  1) sesyjne – są to pliki tymczasowe, które przechowywane są w Urządzeniu Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia Serwisu lub wyłączenia Oprogramowania; 2) stałe – są to pliki przechowywane w Urządzeniu Użytkownika przez określony w parametrach Plików Cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
 3. W ramach Serwisu mogą być stosowane wszystkie lub niektóre z następujących rodzajów Plików Cookies:
  1) „niezbędne”, które umożliwiają korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu,
  2) „wydajnościowe”, które umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania z Serwisu;
  3) „funkcjonalne”, które umożliwiają zachowanie wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. poprzez język, rozmiar czcionki, wyglądu strony internetowej;
  4) „reklamowe”, które umożliwiają dostarczenie Użytkownikowi treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
 4. Pliki Cookies wymienione w ust. 2 i 3 niniejszego paragrafu wykorzystywane są w celu:
  1) dostosowania zawartości Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania z Serwisu; w szczególności umożliwia to rozpoznanie i wyświetlenie Serwisu na Urządzeniu Użytkownika, dostosowanego do jego indywidualnych preferencji;
  2) tworzenie statystyk, które wspierają obserwację korzystania z Serwisu przez Użytkowników, co wpływa na ulepszenie jego struktury i treści;
  3) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła.
 5. Stosowane w Serwisie rozwiązania są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników korzystających z tej strony.
 6. Oprogramowanie, z którego korzysta Użytkownik, zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie Plików Cookies w Urządzeniu Użytkownika. Użytkownik w dowolnym momencie może dokonać zmiany ustawień dotyczących Plików Cookies w ustawieniach Oprogramowania, w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę Plików Cookies bądź być informowanym o ich każdorazowym zamieszczeniu w Urządzeniu Użytkownika.
 7. Ograniczenia stosowania Plików Cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne w Serwisie.
§7.
 1. W Serwisie mogą pojawiać się linki do innych stron internetowych. Takie strony internetowe działają niezależnie od Współadministratorów i nie są w żaden sposób przez niego nadzorowane. Strony te mogą posiadać własne polityki prywatności oraz regulaminy, z którymi zalecamy się zapoznać.
 2. Współadministratorzy zastrzegają sobie prawo zmiany Polityki Prywatności poprzez opublikowanie nowej Polityki Prywatności na stronie https://proseca.pl.