– Opieka osób starszych

+48 71 712 88 66

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Opiekun osoby starszej to zawód, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Schorowani seniorzy, którzy nie są w stanie radzić sobie z wykonywaniem codziennych czynności, czasami nie mogą liczyć na całodobową pomoc ze strony krewnych. Regularne zabiegi pielęgnacyjne, rehabilitacja, wsparcie przy poruszaniu się, przewijanie – to czynności, które wymagają ciągłego zaangażowania w funkcjonowanie osoby starszej. Trzeba też wiedzieć jak odpowiednio zająć się taką osobą, by zapewnić jej komfort i bezpieczeństwo. W takim przypadku można skorzystać z usług opieki długoterminowej, na które popyt stale rośnie, zwłaszcza w zachodnich krajach, gdzie jest to już popularny trend. Opiekun osób starszych to doświadczony specjalista, który potrafi wesprzeć podopiecznego w profesjonalny sposób.

Zalety pracy opiekunki w Niemczech

Niewątpliwie jedną z największych zalet pracy jako opiekunka w Niemczech, jest wysokie wynagrodzenie, które potrafi oscylować w granicach od 1400 do 3000 euro miesięcznie. Wszystko zależy od rodzaju i ilości obowiązków opiekunki, a także stopnia zamożności rodziny. Zawód opiekuna to praca nie dla każdego, najlepiej sprawdzają się tu osoby cierpliwe i empatyczne, z dużym powołaniem do niesienia pomocy i lubiące osoby starsze. Satysfakcja z wykonywanych czynności przy podopiecznym i spełnienie się pod względem wykonywanej roli to kolejne zalety tej pracy. Poza tym, kontakt z osobami z innej kultury wzbogaca nas o nowe doświadczenia i poszerza horyzonty. Poznajemy wtedy nowy język i kulturę, mamy też możliwość zwiedzenia lokalnych atrakcji turystycznych.

Czym opiekunka osób starszych nie powinna się zajmować?

Obowiązki opiekunki powinny być jej jasno przedstawione jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia. Z reguły zalicza się do nich: opieka pielęgnacyjno-higieniczna podopiecznego, gotowanie, sprzątanie, pomoc w czynnościach życia codziennego i w przemieszczaniu się, robienie zakupów, czy towarzyszenie podczas wizyt lekarskich, na zakupach lub w kościele. Są jednak sytuacje, kiedy senior potrzebuje też specjalistycznej opieki medycznej, a opiekunka nie posiada kompetencji do jej wykonywania. Nie powinno się więc wymagać od opiekunki wykonywania takich czynności, jak: zmiana opatrunków, robienie zastrzyków, rozdzielanie i podawanie leków. Są to zadania, które powinna realizować zewnętrzna opieka medyczna, np. Pflegedienst.

Opinie na temat pracy

Krążą różne opinie na temat pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Powszechnie  wiadomo, że u naszych zachodnich sąsiadów zarobki są znacznie większe, niż w Polsce, dlatego tak dużo osób decyduje się na wyjazd za granicę do pracy. Najbezpieczniej jest skorzystać z oferty agencji opiekuńczej, czyli Proseca, po to, by mieć zapewnione stałe wsparcie koordynatora, pewną umowę i jasne warunki współpracy. Część osób decyduje się na pracę bez umowy i pośredników, ale nie ma wtedy pewności, że wynagrodzenie będzie zgodne z zapewnieniami rodziny podopiecznego. Dlatego wyjeżdżając do pracy do Niemiec warto zapewnić sobie spokój i zdecydować się na współpracę z firmą zatrudniającą opiekunki.

Top