Odleżyny u Podopiecznego

Odleżyny są bardzo trudne w leczeniu.
Największy nacisk kładzie się na profilaktykę, która może zapobiec powstawaniu ran na ciele osoby z ograniczoną sprawnością ruchową.Pomagając podopiecznemu w codziennej toalecie zwróćmy uwagę na:
- otarcia
- siniaki
- zaczerwienienia
- wypryski
- guzowatość z tyłu głowy
- łopatki
- łokcie
- kość krzyżowa
- kości biodrowe
- pośladki
- pięty
Odleżyna w sprzyjających warunkach może powstać nawet w okresie 2 godzin, dlatego jednym z najistotniejszych elementów prewencyjnych jest częsta zmiana pozycji z tą właśnie częstotliwością. Przekładanie chorego na boki, plecy i brzuch ma jeszcze wiele innych zalet jednak istotne jest to, aby wykonując te czynności nie narażając delikatnej i wrażliwej skóry podopiecznego na obtarcie.
Kolejnym czynnikiem nad którym możemy zapanować oszczędzając zawczasu seniorowi dodatkowych cierpień to regularna zmiana mokrej pościeli oraz pielucho majtek. Rozmiękczony oraz rozpulchniony pod wpływem wilgoci naskórek staje się bardziej podatny na wszelkie urazy i rozwój bakterii. Dlatego oprócz utrzymania ciała w należytej czystości, skórę seniora potrzeba także zabezpieczyć najlepiej preparatem z odpowiednią zawartością tłuszczy. Aby nie uszkadzać naturalnej bariery ochronnej skóry, osuszając ciało podopiecznego powinniśmy tylko dotykać jego powierzchni miękkim ręcznikiem, a nie trzeć. Oczywiście wszystkie preparaty do pielęgnacji muszą posiadać naturalne ph 5,5.
Gwarancją dobrego stanu skóry jest także przewiew, dlatego odzież jaki bielizna pościelowa powinna być bawełniana.
Jeśli już odleżyna się rozwinie – nie wolno stosować standardowych środków i materiałów opatrunkowych, jak w przypadku zwykłych ran. Obecnie stosuje się specjalne opatrunki żelowe lub hydrożelowe gwarantujące odpowiedni poziom wilgoci i temperaturę. Czasami materiały te zawierają dodatkowe substancje np. bakteriobójcze srebro. Złożony problem wymaga specjalistycznego podejścia i nadzoru lekarza.
Istniejejeszcze szereg środków pomocniczych, jednak najpowszechniejszy i najwygodniejszy w zastosowaniu i to już na etapie profilaktyki stanowi materac przeciwodleżynowy. Na rynku można spotkać wiele ich rodzajów, jednak najczęściej spotykany to pneumatyczny posiadający w zestawie pompkę tłoczącą do jego wnętrza powietrze krążące między poszczególnymi komorami. Dzięki temu chory nie obciąża ciągle tych samych punktów ciała.