Opieka nad sparaliżowanym Seniorem

Opieka nad osobami, które przez problemy ze zdrowiem fizycznym, nie radzą sobie same w codziennym życiu i wymagają zaawansowanej pomocy od drugiego człowieka, jest niezwykle ważna. Bardzo często zdarza się, że osoby sparaliżowane np. po wypadku samochodowym narażone są również na problemy natury psychicznej, ze względu na brak samodzielności i duże uzależnienie od drugiej osoby.
W obecnych czasach istnieje szereg udogodnień, dzięki którym Podopieczny po wylewie, udarze czy właśnie np. wypadku samochodowym, może przeżyć kilkanaście lat otoczony odpowiednią opieką w komforcie.
Skupiając się na głównym temacie naszego artykułu – paraliż to schorzenie, które uniemożliwia wykonywanie określonych ruchów w danych partiach ciała. Poza fizjoterapią, która jest wskazana przy paraliżu, osoba z niedowładem powinna być pod kontrolą Opiekuna, który zapewni wygodę Podopiecznemu
i będzie monitorować jego ogólny stan zdrowia. Oczywiście wszystko zależy też od tego w jakim stopniu człowiek ma niedowład.
Zdarza się, że Senior ma porażenie jednej strony ciała, bądź którejś z kończyn, a czasami jest tak, że musi przebywać tylko w pozycji leżącej.
Do osób z przewlekłymi paraliżami często jest przydzielona dodatkowa opieka, w Niemczech są od tego tzw. Pflegedienst, które zajmują się rozdzielaniem leków, zmianą opatrunków czy pomocą w czynnościach pielęgnacyjnych.
Opiekując się Podopiecznym, który jest niepełnosprawny należy zwrócić uwagę na to, jak mieszkanie Seniora jest przystosowane do jego schorzeń. Rodzina Podopiecznego powinna dostosować warunki do tego, aby sprawowanie opieki jak i samo funkcjonowanie osoby starszej było niezaburzane przez czynniki środowiskowe. Ważne jest aby w domu były dostępne wszelkie możliwe sprzęty, które odciążą Opiekuna w zakresie transferu i podnoszenia Podopiecznego, czyli: łóżko specjalistyczne z materacem przeciwodleżynowym, lifty, dodatkowe uchwyty, krzesełka toaletowe i pod prysznic, winda, wózek inwalidzki. Są to udogodnienia, które powinny bez wątpienia być na wyposażeniu miejsca zlecenia dla usprawnienia pracy Opiekuna i zniwelowaniu możliwości wypadków.
Poza warunkami materialnymi, o które trzeba zadbać podczas opieki nad Seniorem z paraliżem, należy też zadbać o jego komfort psychiczny. Podopieczny będzie w lepszej formie jeśli ma dobry kontakt z otoczeniem i rozmawia nie tylko z samym Opiekunem, ale też utrzymuje kontakty rodzinne czy towarzyskie. Absolutnie nie powinno się izolować od świata takiej osoby, należy ją zachęcać do aktywności umysłowej i zachęcać do podejmowania decyzji. Warto też zadbać o to, żeby Senior miał jakieś pasje i robił coś, co sprawia mu przyjemność.
W miarę możliwości osobę starszą trzeba też zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu – wychodźmy na otwarte przestrzenie z Seniorem np. do parku lub na taras, aby miał kontakt z naturą – długie przebywanie w domu wpływa negatywnie na pracę mózgu i powoduje zaburzenia w cyklu dobowym. Dzięki takim działaniom opieka nad Seniorem z paraliżem wcale nie musi być żmudna. Wystarczy, że opanujemy sytuację i będziemy działać według odpowiednich zaleceń.