Rodzaje pamięci i jej zaburzenia u Seniorów

Pamięć to jedna z najważniejszych funkcji ludzkiego umysłu. Niestety z wiekiem zdolność ta zaczyna się pogarszać, dlatego ważne jest, aby cały czas ją ćwiczyć i dbać o pełną sprawność myślenia. Dzięki temu niezależnie od wieku, będziemy mieć dostęp do przechowywanych informacji i naszych życiowych doświadczeń.
Rodzaje pamięci
Ze względu na czas trwania pamięci, wyróżnia się 3 jej rodzaje:
– pamięć sensoryczną – jest ultrakrótka, z której korzystają głównie nasze zmysły, odnosi się do procesów percepcji, czyli widzenia, słuchu, czucia smaku, zapachu, dotyku czy zmian temperatury.
– pamięć krótkotrwałą – która dotyczy przechowywania informacji przez krótki okres – do kilkunastu sekund. Z tym rodzajem pamięci mają problem głównie osoby cierpiące na demencję i inne choroby otępienie.
– pamięć długotrwałą – to pamięć najbardziej rozwinięta, ze względu na swoją objętość – im dłużej żyje człowiek, tym większy ma magazyn tej pamięci. Często porównuje się ją do dysku twardego na komputerze, czy kart pamięci w smartfonach, ponieważ realizuje te same funkcje co tego typu nośniki w urządzeniach.
Przyczyny zaburzeń pamięci
Podstawowe dysfunkcje pamięci wynikają z powodu zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego człowieka, na skutek: urazów głowy, chorób psychicznych i otępiennych, przyjmowania leków czy nadmiernego spożywania alkoholu. Bardzo popularnym schorzeniem, które wiąże się z utratą pamięci jest amnezja. Także przy chorobie Alzheimera, kiedy dochodzi do zaniku tkanki mózgowej, mamy do czynienia z dysfunkcją pamięci i poważnym otępieniem. Również podczas depresji, kiedy człowiek nie interesuje się otoczeniem i jest bierny w zachowaniu, upośledza swoje zdolności myślowe.
Jak dbać o pamięć
Chcąc być w dobrej formie psychofizycznej, należy codziennie angażować się w ćwiczenia umysłowe, które pozwolą na zachowanie wysokiego poziomu funkcjonowania mózgu i procesów myślowych. U Osób starszych sprawdzi się tu, chociażby rozwiązywanie krzyżówek, codzienne czytanie prasy i książek, pisanie listów, granie w gry planszowe, szachy czy nawet w karty. Senior powinien angażować się w sprawy społeczne i wypowiadać się na tematy dziejące się w jego środowisku. Podopieczni nie powinni spędzać większości czasu w ciszy czy na oglądaniu telewizji, należy takie osoby zachęcić do jakichkolwiek aktywności, które pobudzą pracę mózgu.