Zdrowie psychiczne osób starszych

Zdrowie psychiczne naszych Podopiecznych to temat, który jest poddawany badaniom od wielu lat. Istnieje nawet odłam geriatrii – psychogeriatria, której przedmiotem zainteresowania są choroby i zaburzenia psychiczne u Seniorów.
Osoby Starsze są bowiem mocno narażone na szereg zaburzeń psychicznych. Nie każdy człowiek łatwo akceptuje szybko upływający czas, który niestety zabiera zdrowie, energię i urodę. Na tym etapie życia Seniorzy często czują się samotni, ponieważ rodzina nie poświęca im wystarczającej ilości czasu.
Nierzadko taka osoba zmaga się też z utratą współmałżonka, czy bliskich przyjaciół, co mocno sprzyja rozwinięciu się u niej zaburzeń psychicznych.
Główne dolegliwości natury psychicznej w wieku starczym to:
choroby otępienne,
zaburzenia świadomości,
depresja,
lęki,
psychozy.
Ponadto powszechnymi objawami są również brak apetytu i zaburzenia snu.
Zaburzenia otępienne charakteryzują się głównie zaburzeniami pamięci.
Najpopularniejszą chorobą, która ma związek z takimi objawami jest choroba Alzheimera. Najczęstszym zaburzeniem psychicznym u Seniorów jest depresja.
Schorzenie to z reguły dotyka osoby samotne, ale też takich ludzi, którzy są uzależnieni od pomocy innych. Depresja objawia się:
spadkiem nastroju,
rozdrażnieniem,
brakiem chęci do życia i robienia czegokolwiek,
małomównością z chronicznym zmęczeniem.
Czynniki, które determinują zmiany psychiczne u Osób Starszych to:
charakter i typ usposobienia,
posiadane nawyki,
styl życia,
doświadczenia życiowe,
warunki zdrowotne,
uwarunkowania genetyczne,
zmiany w pracy mózgu,
poziom aktywności fizycznej i umysłowej,
stosunek do życia i do starości,
postawa bliskich osób wobec Seniora,
trudności finansowe.
Kiedy zaburzenia psychiczne u osoby starszej postępują, należy zasięgnąć porady specjalistycznej w celu jej zdiagnozowania.
Sposoby leczenia są zależne od schorzenia – od psychoterapii, po terapie lekowe i zabiegi. Warto jednak wcześniej przeciwdziałać takiej sytuacji i dopilnować, aby Senior nie miał powodów do utraty pogody ducha. Najważniejsze jest to, żeby taka osoba czuła, że ma po co wstawać rano z łóżka i że robi coś, co sprawia jej radość, chociażby dzięki rozwijaniu zainteresowań.
Należy zmotywować ją do znalezienia kolejnego celu w życiu, co może sprawić, że nie wycofa się z życia społecznego i pozostanie dłużej aktywna. Takie działania mogą pomóc Seniorowi z pogodzeniem się z odejściem na emeryturę czy zaakceptowaniu śmierci jako ostatniego etapu w życiu.