ZESPÓŁ POMIJANIA STRONNEGO

Oznacza to, że jeśli Podopieczny zmaga się z udarem mózgu w prawej półkuli, to objawy świadczących o uszkodzeniu pojawią się po stronie lewej.
Objawy świadczące o zespole pomijania stronnego to m.in.:
– mycie tylko połowy ciała,– golenie części twarzy,
– ubieranie jednego rękawa lub buta,
– zjadanie połowy zawartości talerza,
– niezauważanie przedmiotów znajdujących się po jednej stronie,
– pomijanie w trakcie rozmowy osób znajdujących się po pomijanej części ciała,
– rysowanie wyłącznie połowy rysunku,
– siadanie na własnej ręce i posługiwanie się tylko jedną ręką.
Nieco odmienną reakcją może być zaprzeczanie występowaniu pewnych ograniczeń np. osoba przykuta do wózka inwalidzkiego może próbować sama z niego wstać.
Opisane przez nas sytuacje, wynikają z uszkodzeń neurologicznych a nasze próby wyjaśniania ich Podopiecznemu, stanowią idealny powód do kłótni. Pacjent nie jest świadomy istnienia problemu, więc nie może go zrozumieć.
Co zatem należy zrobić?
Przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, zapoznać z chorobą i aktywnie wspierać działania zespołu terapeutycznego.W pierwszej kolejności musimy odpowiednio zorganizować przestrzeń życiową Podopiecznego tzn. jeśli Pacjent pomija lewą stronę ciała to łóżko Podopiecznego powinno stać ułożone w taki sposób, aby szafka nocna, pilot itp. znajdowały się po zaniedbywanej stronie ciała. Wszelkie sygnały np. dźwiękowe czy świetlne powinny zmuszać Seniora do obracania głowy w tym kierunku. Podając posiłek, jego bardziej smakowite elementy powinny znajdować się po tej mniej przystępnej stronie. Warto też zadbać o kontrasty kolorystyczne na talerzu.
Jeśli Podopieczny nadal ma problem ze znalezieniem np. łyżki – zawsze można chwycić jego dłoń i poprowadzić ruch tak aby mógł ją znaleźć. W trakcie tej czynności Senior powinien automatycznie wodzić wzrokiem za ręką, co jest bardzo pożądane. Jest to zadanie doskonale obrazujące poziom świadomości schematu ciała Podopiecznego. Pomocne może być w tym przypadku pobudzanie czucia w pomijanej kończynie np. za pomocą różnych przedmiotów i ich faktur. Warto zastosować m.in. na przemian miękki i nieco szorstki ręcznik, włosie pędzla czy piórko i delikatnie przesuwać ich powierzchnią po skórze Seniora, zmieniając siłę i tempo nacisku.
Sposobów mających pomóc naszemu Podopiecznemu odnaleźć się w nowej sytuacji lub przyspieszyć powrót do zdrowia istnieje wiele. Jednak najważniejsza jest cierpliwość, wytrwałość, ścisła współpraca z członkami rodziny i najważniejsze przedstawicielami służby zdrowia. Konsekwentnie stosując tych kilka prostych rad być może już nawet po paru miesiącach będzie można zaobserwować poprawę stanu zdrowia lub przynajmniej postęp w sposobie funkcjonowania osoby dotkniętej tym zaburzeniem.