Przykładowy jadłospis dla Seniora w podeszłym wieku

Dieta Seniora różni się w znacznym stopniu od diety dorosłego człowieka. Osoba Starsza wraz z wiekiem cierpi na coraz więcej schorzeń, czasami jest tak, że nie jest w stanie się systematycznie ruszać. Jej zapotrzebowanie energetyczne jest więc znacznie mniejsze niż u aktywnego człowieka. Często się o tym zapomina. W takiej sytuacji, Seniorzy nie zmieniający swoich nawyków żywieniowych, będą mocno przybierać na wadze. W podeszłym wieku jest to szczególnie niebezpieczne. Skutki nadwagi czy otyłości są dość groźne, nie zagrażają jedynie utracie zdrowia, ale też mogą prowadzić do utraty życia. Nadmierna masa ciała prowadzi do rozwoju chorób takich jak: miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca II stopnia, a nawet niektórych nowotworów. Warto więc dbać o tą kwestię i zainteresować się tematem.

Ogólne założenia diety Seniora zawierają przeciętne zapotrzebowanie energetyczne przewidziane dla tej osoby. W podeszłym wieku to 1500-1700 kcal na dobę w przypadku kobiet, oraz 1800-2000 kcal na dobę w przypadku mężczyzn. Jadłospis powinien uwzględniać 4 lub 5 niewielkich posiłków dziennie. Odstępy między posiłkami powinny być 3-4 godzinne. Zapotrzebowanie na wodę wynosi średnio 30-35ml na kg masy ciała, a jej spożycie nie powinno być mniejsze niż 1,5 L na dzień. Najlepszymi produktami, które powinny znaleźć się w diecie Seniora są: warzywa, owoce, chude mięso, bogate w kwasy omega 3 ryby morskie, oliwa z oliwek, jajka, jogurty naturalne, złożone węglowodany, np. pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, otręby, makarony pełnoziarniste. Ważne jest też aby wybierać produkty, które uzupełnią niedobory witamin: D, B2, B6, B12, A, E i C, a także kwasu foliowego, beta-karotenu, wapnia, żelaza i magnezu. Tym samym należy ograniczyć spożywanie: cukrów prostych, produktów wysokotłuszczowych pochodzenia zwierzęcego, żywności przetworzonej i napojów gazowanych.

W celu pokazania co może jeść Senior przedstawiamy przykładowy jadłospis na 1 dzień. Taki jadłospis można zastosować u Seniora mobilnego, niecierpiącego na ciężkie i przewlekłe choroby układu pokarmowego. Istotne jest to, aby dieta była lekkostrawna, właściwie zbilansowana i zróżnicowana. Musi również uwzględniać zalecenia dietetyczne lekarza np. przy cukrzycy czy miażdżycy, a także indywidualne preferencje Osoby Starszej. Dobra profilaktyka żywieniowa potrafi przedłużyć życie nawet o kilka lat.

Przykładowy jednodniowy jadłospis :

Śniadanie : Owsianka ze świeżymi owocami sezonowymi
– Płatki owsiane – 100g
– Truskawki – 20g, jagody – 20g
– Mleko migdałowe – 150ml
– Kawa zbożowa – 200ml

Drugie śniadanie : Koktajl owocowy na bazie jogurtu naturalnego
– Jogurt naturalny 2% – 150ml
– Banan – 30g, jabłko – 30g, ananas – 30g
– Woda – 200ml

Obiad : Ryż z kurczakiem i warzywami
– Ryż basmati – 100g
– Pierś z kurczaka – 80g
– Marchew – 30g, por – 20g, papryka żółta – 30g, papryka zielona – 20g, cebula – 20g
– Przecier pomidorowy – 100ml
– Sok ze świeżo wyciskanych pomarańczy – 200ml

Podwieczorek : Sałatka z serem feta i dressingiem
– Sałata rzymska – 150g
– Rukola – 10g
– Pomidorki koktajlowe – 20g, papryka czerwona – 30g, oliwki zielone – 6szt., czerwona cebula – 15g
– Ser feta – 20g
– Olej lniany – 10g (duża łyżka)
– Woda – 250ml

Kolacja : Kanapki z chudą szynką i ogórkiem
– Chleb graham – 60g (dwie kromki)
– Chuda szynka – 40g (2 plastry)
– Ogórek kiszony – 100g (2 szt.)
– Herbata ziołowa bez cukru – 200ml