Wiosenna dieta Seniora
Wiosna to czas, kiedy wszystko w przyrodzie zaczyna rozkwitać. Dzięki temu, możemy znacznie urozmaicić dietę naszego Podopiecznego o świeże owoce i warzywa, które zaczynają pojawiać się na targach, w sklepach i w przydomowych ogródkach. Pamiętajmy, że dobrze zbilansowany posiłek to krok ku poprawie samopoczucia i zdrowia naszego Seniora. Po mroźnej i ponurej zimie, warto wyjść na spacer – zaczerpnąć świeżego powietrza, jak również podnieść swoją odporność poprzez prawidłowe odżywianie.
Na szczęście w okresie od kwietnia do września, w sklepach można kupić świeże owoce i warzywa.
Poniżej przedstawiamy produkty, które powinny być już dostępne w sklepach, a które przyczynią się do poprawy kondycji Seniora:
• Szczypiorek – bogaty w witaminy z grupy B i C, potas, magnez, fosfor i żelazo. Jest źródłem wielu witamin, które wspomagają organizm. Jego intensywny zapach i smak poprawiają apetyt i trawienie. Jest niskokaloryczny, więc można go jeść do woli. Posiekany świetnie sprawdza się na kanapkach lub w twarożku.
• Botwina – młode liście buraków ćwikłowych to kolejne źródło zdrowia: witamin ze wszystkich grup i minerałów, takich jak: żelazo, magnez i potas. Jest niskokaloryczna, ale nie zalecana przy chorobach nerek.
• Truskawki – zawierają w sobie witaminy: A, B, C i E. Ich jedzenie obniża cholesterol i pobudza trawienie. Są słodkie, jednak ich indeks glikemiczny jest bardzo niski, więc mogą je jeść również osoby chore na cukrzycę.
• Czereśnie – zawierają potas i są polecane w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
• Rzodkiewka – to popularne wiosenne warzywo, rosnące często w przydomowych ogródkach, które zawiera bardzo dużo witaminy C, magnezu, wapnia, żelaza i potasu. Działa moczopędnie i przeciwutleniająco. Rzodkiewkę podawać można na kanapce ściętą w cienkie plastry.
• Rzeżucha– bogata w B-karoten. Posiada właściwości moczopędne, dzięki czemu jest pomocna przy nadciśnieniu tętniczym.
• Bób – zalicza do roślin strączkowych, ma wiele wartości odżywczych. Zawiera dużo białka i kwasu foliowego oraz błonnika. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie. Jego minusem jest fakt, że może powodować wzdęcia i nadmierną fermentację w jelitach, dlatego należy go jeść z umiarkowaniem.