Bez względu na to, czy jesteś długoletnią Opiekunką osób starszych, czy może stawiasz dopiero pierwsze kroki w opiece, pewnie od czasu do czasu borykasz się z uczuciem osamotnienia. Jak sobie z tym radzić? Jak pomóc sobie w takiej chwili?

Oto kilka sugestii, które pomogą Ci zaopiekować się sobą, w momencie, gdy dopadnie Cię uczucie izolacji i samotności na zleceniu:

1. Zainicjuj kontakt.

Zadzwoń do osoby, która ma na Ciebie pozytywny wpływ i zawsze dobrze nastraja Cię do życia. Może w okolicy pracuje inna Opiekunka, z którą możesz wypić wspólną kawę w wolnym czasie. Najbliższym kontaktem jest też nasz podopieczny, który ma szafę pełną albumów ze zdjęciami i z pewnością chętnie powspomina z nami czasy swojej młodości.

2. Zadbaj o aktywność.

W wolnym czasie korzystaj z piękna okolicy, w której pracujesz. Spaceruj, wyjedź gdzieś rowerem, szukaj czegoś czym możesz się zachwycić, rób zdjęcia i dziel się nimi z bliskimi Ci osobami. Dodatkowo kilka ćwiczeń fizycznych dziennie wyzwolą tak potrzebne endorfiny i serotoninę, hormony szczęścia.

3. Postaw na dobrą lekturę, muzykę czy film.

Poczytaj, posłuchaj bądź pooglądaj to, co Cię relaksuje, wprawia w dobry nastrój i dodaje energii.
Jeśli chciałabyś odzyskać dobry nastrój, to polecamy film, która pozwoli podejść do zawodu Opiekuna z przymrużeniem oka. 😉 W branży nie brakuje również Panów, tym razem zobaczymy jak świetnie radzi sobie płeć męska w tym wymagającym wielu umiejętności kierunku.

Polecamy „Nietykalni” z roku 2011.

4. Wróć do porzuconych zainteresowań.

Opieka to świetny czas, by znów zająć się dawnymi bądź obecnymi pasjami.
Może lubisz malować, śpiewać, tańczyć, robić na drutach, rozwiązywać krzyżówki, piec ciasta, czy fotografować?
Na pewno znajdziesz choć pół godziny dziennie, by zrobić coś dla swojej duszy, która przez odczucie samotności woła o Twoją uwagę i troskę dla samej siebie.

5. Zaplanuj sobie czas na naukę języka niemieckiego.

Nowe cele i radość z ich osiągania to świetne lekarstwo na każdy smutek!

6. Nie zapomnij o sile wypoczynku.

Odpowiednio się wysypiaj. Regeneracja organizmu to podstawa dobrego samopoczucia.

7. Bądź dla siebie dobra.

„W te dni, gdy nie słyszysz siebie, zwolnij, by ciało i umysł mogły za tobą nadążyć.” Rupi Kaur

Każdego dnia zrób dla siebie coś miłego, nagradzaj się małymi gestami.
Nie zapomnij, że oprócz podopiecznego masz też siebie. Wsłuchaj się w swoje potrzeby, a na pewno ciało wyśle sygnał, czego w danym momencie potrzebuje najbardziej. Może to będzie pogawędka z przyjaciółką, ciepła kąpiel bądź chwila, w której po prostu potrzebujesz pomalować swoje paznokcie na czerwono. 🙂

8. Załóż dziennik wdzięczności.

Każdego wieczora zasiądź w fotelu i poświęć parę minut, by wypisać za co jesteś wdzięczna tego dnia sobie, innym, może nawet i podopiecznemu. Pochwal samą siebie za to co dobrze dziś zrobiłaś. Jeśli jesteś osobą wierzącą, może zechcesz podziękować za coś dobrego Bogu.

Kochane Panie Opiekunki, kochani Panowie Opiekunowie zróbcie dziś coś pięknego i dobrego dla siebie, choćby to miała być mała Latte wypita na tarasie w promieniach słońca.

A co Wam osobiście pomaga opanować uczucie samotności na wyjeździe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *