Nie ma co ukrywać – praca opiekunki osób starszych wiąże się bardzo często z dużym stresem. Jest to zawód, w którym nierzadko przez wiele miesięcy przebywamy za granicą, wiele kilometrów od domu i bliskich, a odpowiedzialność za zdrowie oraz samopoczucie innego człowieka po pewnym czasie może stać się nieco przytłaczająca. Dlatego właśnie zachęcamy Państwa do przeczytania niniejszego artykułu, w którym przybliżymy kilka skutecznych metod radzenia sobie z obciążeniem psychicznym w tej specyficznej pracy.

Jak radzić sobie ze stresem podczas opieki nad osobami starszymi?

Doświadczenie pokazuje, że świetne efekty w wielu przypadkach daje rozmowa z kimś, kto rozumie nasze problemy – choćby z inną opiekunką pracującą w Niemczech. Wzajemna wymiana doświadczeń umożliwia nie tylko zebranie cennych informacji lub porad – nawet sama świadomość, że ktoś ma podobne problemy, co my, umożliwia znaczne złagodzenie stresu.
Dobrym sposobem na ograniczenie stresu mogą okazać się częste rozmowy z rodziną podopiecznego; ważne aby opiekunka nie miała poczucia, że zdana jest sama na siebie i w pojedynkę musi dbać o zdrowie podopiecznego.

Wypoczynek i zbilansowana dieta to podstawa!

Świetną metodą radzenia sobie ze stresem jest rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Dlatego koniecznie należy pamiętać o tym, aby chociaż niewielką część każdego dnia w miarę możliwości przeznaczyć na zrobienie czegoś, co sprawia nam przyjemność. Może to być na przykład czytanie książki, spacer po lesie, wypad na grzyby, czy obejrzenie
ulubionego serialu.
To właśnie wypoczynek umożliwia nam bowiem zachowanie równowagi psychicznej. Bardzo pomocny jest również sport – warto czasem pobiegać albo wykorzystać czas wolny na medytację lub jogę.
Badania pokazują ponadto, że w redukcji poziomu obciążenia psychicznego pomaga również zbilansowana dieta bogata w witaminy z grupy B6, magnez, wapń i cynk. Znajdziemy je w produktach zbożowych, rybach, roślinach strączkowych, orzechach, a także w chudym mięsie i kapuście, więc warto włączyć te produkty do swojej diety na stałe.

Bądź realistką

Niedoświadczone opiekunki osób starszych często mają wobec siebie całkowicie nierealistyczne wymagania, wydaje im się, że dzięki ich sumiennej pracy podopieczny z czasem będzie w coraz lepszej kondycji. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków jest to niemożliwe, więc szybko pojawia się stres. Dlatego pozostaje nam czerpanie satysfakcji z małych rzeczy – każda opiekunka musi pamiętać, że to, co robi, jest potrzebne i pożyteczne, a okazana dobroć kiedyś do niej wróci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *