Dlaczego odpoczynek jest istotny?

Praca Opiekunki jest zawodem wymagającym i obciążającym zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, więc każda z osób pełniąca takie funkcje powinna wygospodarować sobie czas na odpoczynek i regenerację. Nie należy bagatelizować tej kwestii, ponieważ brak codziennej dawki relaksu powoduje ogólne zmęczenie organizmu, ostre wahania nastroju czy osłabienie odporności.  Generalnie rzecz ujmując narażeni jesteśmy na utratę zdrowia. Lepiej więc dbać o siebie i przede wszystkim o swój komfort w czasie odbywania zlecenia.

Na co zwrócić uwagę przy podjęciu zlecenia

Ważną kwestią, która pomoże nam w zorganizowaniu sobie pracy jest właściwe skonstruowanie umowy. Trzeba zadbać o odpowiednie zapisy, które umożliwią nam posiadanie wolnego czasu. Chodzi tu głównie o momenty spędzone samodzielnie i w sposób dowolny dla Opiekunki. Nie raz zdarza się tak, że pracodawca i pracownik mają na ten temat inne wyobrażenie. Czas wolny dla Opiekunki jest związany z pozostawieniem Podopiecznego pod opieką innych osób.

Okazje do wykorzystania w czasie odpoczynku

Turystyka niemiecka z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Nic dziwnego, w końcu nasi sąsiedzi mają dostęp do morza od północy, a od południa do malowniczych górskich krajobrazów. W Niemczech nie brakuje ciekawych miejsc do poznania. Przed wyjazdem na sztelę warto zrobić rozpoznanie w jaki rejon Niemiec jedziemy i do jakich atrakcji mamy tam dostęp. Mieszkanie Seniora może być punktem początkowym, z którego można organizować sobie wycieczki. Jeżeli mamy mniej czasu w ciągu dnia możemy wybierać okoliczne miejsca i lokalne aktywności, na które spokojnie możemy się wybrać.

Odpoczynek bierny lub czynny

To jak chcemy spędzać czas wolny na zleceniu, zależy w głównej mierze od nas, ale ma na to też wpływ otoczenie w jakim będziemy się znajdować. Odbywając zlecenie na przykład na wsi, mamy nieco mniej możliwości niż na zleceniu w mieście czy na jego obrzeżach. Miejsca oddalone od usług często zmuszają nas do poświęcania większej ilości czasu na spełniania niektórych obowiązków, jak na przykład wyjazd do sklepu czy do lekarza z Seniorem. Nie można dać sobie wmówić, że te aktywności czy nawet spacer z naszym Podopiecznym są naszym momentem na relaks. Te aktywności leżą w sferze obowiązków Opiekunki, więc nie ma tu mowy o realizacji odpoczynku. Na jaki rodzaj postawimy jest tylko i wyłącznie naszym wyborem. Można odpoczywać w sposób czynny podejmując różnorakie aktywności : wyjazdy turystyczne, lokalne zwiedzanie, spacery do lasu, jazda na rowerze, pływanie czy po prostu pójście na shopping. Spędzanie wolnego czasu w sposób bierny ogranicza nas do pozostania w miejscu odbywania zlecenia. Czytanie książki, surfowanie po Internecie, czy obejrzenie filmu to zajęcia pasywne, które nie wymagają od nas zmiany lokalizacji. To jaki odpoczynek preferujemy zależy też od poziomu naszego zmęczenia. Należy wybierać te opcje, które pozwolą nam na pełną regenerację i zdobycie sił na kolejne dni pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *