Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz podjąć pracę jako opiekunka osób starszych, z pewnością zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój zwykły dzień w Niemczech, a także z jakimi obowiązkami i wyzwaniami będziesz musiała się zmierzyć. Naturalnie ciekawi Cię również, ile można zarobić w tym zawodzie. W niniejszym artykule postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania, zapraszamy do lektury!

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech – typowy dzień

Zakres obowiązków zależy zwykle od stanu zdrowia podopiecznego, a także stopnia jego samodzielności. Bardzo istotne jest zapewnienie seniorowi regularnego rozkładu dnia: zwykle rozpoczyna się on od porannej toalety, w której osobom starszym często będzie trzeba pomóc lub przynajmniej je asekurować, aby np. się nie poślizgnęły. Kolejnym punktem w naszym planie dnia będzie przygotowanie i podanie śniadania z uwzględnieniem potrzeb żywieniowych i zaleceń lekarskich, koniecznie należy również pamiętać, aby kontrolować przyjmowanie leków – nasi podopieczni często mają
bowiem problemy z pamięcią. W większości przypadków zakres naszych obowiązków obejmuje także robienie zakupów i utrzymywanie czystości w mieszkaniu, warto zająć się tymi czynnościami zaraz po śniadaniu. We wczesnych godzinach popołudniowych konieczne jest przygotowanie obiadu, niektórzy seniorzy mogą wymagać
pomocy podczas spożywania posiłków, należy im wówczas pomóc. Po obiedzie natomiast zwykle udają się na drzemkę lub spędzają czas przed telewizorem, opiekunka ma wówczas czas wolny, jednak stale musi zachowywać czujność. Czas ten można wykorzystać również na zabranie osoby starszej na spacer np. do parku.
Wieczorem serwujemy kolację, pomagamy podopiecznemu w umyciu się, czasami seniorzy proszą także o poczytanie im książki przed zaśnięciem. Później mamy już czas wolny, zdarza się że jeszcze w nocy trzeba pomóc w skorzystaniu z toalety. Tak właśnie wygląda w skrócie typowy dzień pracy opiekunki osób starszych.

Na co należy uważać?

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że zgodnie z niemieckimi przepisami ustawowymi, opiekunkom nie wolno wykonywać czynności pielęgniarskich, m.in. robić zastrzyków i podawać insuliny.

Wynagrodzenie opiekunki osób starszych w Niemczech

Stawki za pracę przy opiece są uzależnione od poziomu znajomości języka niemieckiego, doświadczenia oraz posiadania dodatkowych kompetencji np. prawo jazdy. W Proseca doceniamy każdego aplikującego do pracy! Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje osobom ze znajomością języka na poziomie B1/B2 lub wyższym. Liczy się również podejście do Podopiecznego i empatia ze strony Opiekunki.

Zalety pracy jako opiekunka osób starszych

Zaletą jest w tym przypadku z pewnością bardzo wysokie wynagrodzenie, które ciężko byłoby nam uzyskać w Polsce. Jest to również często praca z zagwarantowanym zakwaterowaniem i wyżywieniem. Pomagając seniorowi w codziennych czynnościach, odczuwamy dużą satysfakcję, jest to również dobra okazja, aby dobrze nauczyć się niemieckiego, ponieważ każdego dnia możemy porozmawiać na dowolny temat z nativem, umiejętności językowe będziemy również szlifować np. robiąc sprawunki i poruszając się po mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *