Zawód opiekuna osób starszych przeznaczony jest dla ludzi posiadających nie tylko wiedzę na temat sprawowania opieki nad seniorami, ale też mających określone predyspozycje, które dotyczą m.in. cech charakteru i nastawienia do pracy. Osoby, które zdają sobie sprawę z tego, na czym polega świadczenie usług opiekuńczych z pewnością zgodzą się, że jest to wymagające zajęcie, do którego nie każdy się nadaje.

Cechy dobrego opiekuna

To, jakim człowiekiem jest opiekun i jakie cechy charakteru posiada jest bardzo istotne. Pracując przy podopiecznym należy nie tylko wykonywać czynności manualne, takie jak: pielęgnacja, gotowanie czy zajmowanie się domem, ale również dbać o dobre relacje i komfort seniora. Osoby starsze, które potrzebują wsparcia opiekunów często borykają się z nieuleczalnymi chorobami czy samotnością. Rodziny podopiecznych nie zawsze są w stanie osobiście pomóc swojemu krewnemu, dlatego sięgają po pomoc z zewnątrz. Czym więc powinien cechować się opiekun seniora? Przede wszystkim empatią i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Brak powołania do takiej pracy szybko zniechęca początkujące opiekunki. Odpowiedzialność, uczciwość i zaradność to kolejne cechy, które stawiają opiekuna w dobrym świetle i pomagają w budowaniu zaufania ludzi. Nie zapominajmy także o cierpliwości i opanowaniu, które przydają się w pracy z podopiecznym z zaburzeniami umysłowymi. Bardzo potrzebna jest także sympatia do seniorów i łatwość w nawiązaniu kontaktu z osobami starszymi.

Kto nadaje się na opiekuna?

Istnieją również inne ważne aspekty, które selekcjonują chętnych do pracy w zawodzie opiekuna osób starszych. Usługi opiekuńcze mogą świadczyć ci, którzy cieszą się dobrym zdrowiem i nie są ograniczeni ruchowo, a także znają język obcy przynajmniej w podstawowym stopniu. Na opiekunie osoby starszej spoczywa odpowiedzialność za zdrowie drugiego człowieka, dlatego wskazane jest też posiadanie minimalnego doświadczenia w sprawowaniu opieki nad seniorem, znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy i objawów typowych schorzeń dla podeszłego wieku. Rolą opiekuna osoby starszej jest przede wszystkim zapewnienie swojemu podopiecznemu towarzystwa i wsparcia w dziennych czynnościach tak, aby senior pomimo swoich ograniczeń i dolegliwości czuł się zadbany oraz mógł swobodnie żyć pomimo trudności.

Dlaczego warto pracować jako opiekunka w Niemczech?

Większość Pań, które decyduje się na pracę w opiece w Niemczech, zachęcone jest wysokimi zarobkami u naszych zachodnich sąsiadów. Jest to tymczasowe zajęcie, które pozwala na podreperowanie domowego budżetu, zwłaszcza w wakacje, kiedy firmy opiekuńcze oferują dodatkowe premie do podstawy wynagrodzenia. Wystarczy posiadać wyżej wymienione predyspozycje, chęci do pracy i posługiwać się językiem niemieckim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Zawód opiekuna osoby starszej to obecnie bardzo popularne zajęcie zwłaszcza dla kobiet po 50-tym roku życia. Atrakcyjne i przejrzyste warunki współpracy, a także dobry kontakt z agencją to główne aspekty, na które powinna zwracać uwagę opiekunka przy wyborze pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *