Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest to czas, który dla wielu Seniorów wiąże się ze wspomnieniami i oczekiwaniami na odwiedziny rodziny – dzieci lub wnuków. Zdarzają się jednak sytuacje, w których Opiekunka będzie jedyną towarzyszącą Seniorowi osobą w okresie świątecznym. Nasze wsparcie w tych dniach, będzie miało podwójne znaczenie. Nikt nie chciałby spędzać sam Świąt, dlatego w tym okresie postarajmy się być jeszcze większym wsparciem dla naszego Podopiecznego.
Jak można spędzić Boże Narodzenie z Seniorem? Poniżej prezentujemy kilka ciekawych pomysłów.

Po pierwsze – kolacja wigilijna. Każdy Land ma inne standardowe potrawy w menu wigilijnym. Sam dzień 24. Grudnia nie jest tak hucznie obchodzony jak w Polsce, jednak gospodynie domowe zawsze starają się przygotować jak najbardziej wykwintną kolację. W ten dzień oraz 25 i 26 grudnia jada się takie dania, jak: pieczona gęś, indyk i dziczyzna. Ulubionym ciastem wśród naszych niemieckich sąsiadów jest strucla tzw. Weihnachtsstollen, czyli ciasto drożdżowe z dużą ilością bakalii.
Niemcy stronią od karpia, który w Polsce jest uznawany za symbol wigilijny.

Po drugie – prezenty. Jeśli nasz Podopieczny jest świadomy i zdolny ruchowo, możemy wtedy podarować mu wiele prezentów. Jednym z nich są na pewno książki. Starsi ludzie mimo słabego wzroku – lubią czytać książki. Możemy podarować Podopiecznemu książkę historyczną, opowiadającą np. o miejscowości w której mieszka, lub tematyczną w zależności od tego jaki gatunek lubi. Polska szczyci się kilkoma noblistami, z których kilka to pisarki. Możemy zatem podarować Seniorowi książkę Wisławy Szymborskiej lub Olgi Tokarczuk, przetłumaczone na język niemiecki.
Jeśli opiekujemy się osobą, która ma za słaby wzrok na samodzielne czytanie – możemy zamówić jej audiobook. Dzięki zestawowi słuchawkowemu, Senior będzie miał okazje przeżyć emocje książkowe, wspaniale intonowane.
Poza tym możemy podarować Podopiecznemu również kosmetyki – szczególnie panie mogą ucieszyć się z takiego rodzaju prezentu. Przed świętami wiele drogerii przecenia swoje produkty i tym sposobem można kupić perfumy, kremy do ciała, lub inne kosmetyki po bardzo promocyjnych cenach.

Po trzecie – filmy. Osoby starsze bardzo lubią oglądać telewizję. Jeśli mamy możliwość i dostęp do płyt dvd – można wypożyczyć lub kupić film na płycie. Jeśli posiadamy np. laptopa, możemy wtedy obejrzeć z podopiecznym produkcje dostępne online w Internecie. Filmów świątecznych jest bardzo dużo. Najpopularniejsze to na pewno Opowieść Wigilijna i W krzywym zwierciadle z 1989 roku.
Poza tym dostępnych jest wiele filmów komediowych i komedio-romantycznych, które łatwo i przyjemnie się ogląda. Są to m.in. popularny Kevin sam w domu, Holiday, Listy do M., Family Man, czy Cud na 34.ulicy

Pamiętajmy, że najważniejsze jest, abyśmy sprawili, by Senior podczas Świąt z nami będzie czuł się otoczony opieką i potrzebny. Mniej ważne są prezenty i nasze umiejętności kulinarne. Najważniejsza bowiem w czasie Bożego Narodzenia jest atmosfera i bliskość drugiej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *