Wyjeżdżając na zlecenie przy opiece nad Seniorem, należy pamięć, że nie wiąże się to jedynie z samymi obowiązkami. Opiekunka ma też dla siebie czas wolny – mimo, że zazwyczaj mieszka w mieszkaniu lub domu swojego Podopiecznego i spędza z nim większość dnia. Jako osoba opiekująca się osobą chorą i często niepełnosprawną – powinniśmy wspierać ją nie tylko fizycznie, ale również pod kątem psychologicznym. Bardzo dobrym sposobem na aktywizację Seniora i pobudzenie jego wyobraźni jest spędzanie z nim czasu na grach i spacerach.

Spacery przyczynią się do aktywności fizycznej – dzięki ruchowi, nasz Senior poczuje się lepiej i wyjdzie poza dom – na świeże powietrze. Oczywiście piszemy tutaj o osobie, która jest w stanie samodzielnie się poruszać i wykonywać określone – nawet nieskomplikowane ćwiczenia ruchowe. Jeśli Senior cierpi na zwyrodnienia stawów, lub porusza się o wózku – wtedy najlepiej wybrać się na dłuższy spacer, otaczając do opieką w postaci ciepłego ubrania i np. koca. Jeśli mieszkamy z Podopiecznym w domu jednorodzinnym – możemy wtedy przyjemnie spędzić czas siedząc na ławce i np. czytając książki, lub rozwiązując wspólnie krzyżówki.

Warto dowiedzieć się przed wyjazdem jaki rodzaj literatury lubi nasz przyszły Podopieczny – być może będziemy mogli zabrać ze sobą na zlecenie – dobrą książkę. Często również osoby starsze mają pokaźne zapasy w domowej biblioteczce.
W Niemczech funkcjonuje bardzo dużo prasy krajowej, ale na stacjach, czy w większych marketach często kupić możemy również polskie gazety. W związku z tym, jeśli nie znajdziemy w domu Seniora nic ciekawego, lub po prostu będziemy mieli ochotę na przeczytanie świeżych informacji z kraju, informacji kulturalnych, czy politycznych – zawsze możemy zrobić to razem z naszym Podopiecznym.

Ponadto dobrym sposobem na spędzenie czasu z osobą starszą jest granie w gry – szczególnie te, które rozwijają wyobraźnie i ćwiczą pamięć.

Mogą to być np.:
• Scrabble,
• Quiz o świecie,
• Memory,
• Gry karciane jak np. makao,
• Wspólne układanie kostki Rubika
• Szachy
• Mistrz logiki
• Sudoku

Seniorzy, którzy są świadomi i mogą wykonywać proste czynności – na pewno chętnie spędzą z nami czas na wyżej wymienionych aktywnościach. Musimy pamiętać jedynie o tym, aby dopasować poziom i rodzaj gry do chęci i możliwości naszego Podopiecznego – tak, by nie zrobiło mu się przykro, że nie może czegoś zrozumieć np. zasad gry, czy wykonać – np. ćwiczeń fizycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *